10 големи режисерки кои помогнаа да се создаде кино историја

Kyle Simmons 26-07-2023
Kyle Simmons

Да му се понуди на светот единствена гледна точка за приказна или чувство, нов начин на гледање и раскажување нешто, е основен дел од задачата на уметникот. Киното овозможува буквално таков гест на проширување и проширување, со камера во рака и нова идеја во нова глава – која го гледа и регистрира светот од уникатно место. Ова е исто така зошто познавањето филмови од други земји, други возрасти, друго потекло, етникуми и други жанрови е толку важно: да се разбере дека оваа форма на уметност не живее само во Холивуд и комерцијалната кинематографија.

И тоа е Во истата смисла дека уметноста може да послужи како одлично средство за согледување и преиспитување на неправдите и нееднаквостите. Ако живееме во сексистичко општество како целина, во кое родовата нееднаквост е наметната на секоја област од секоја активност, природно, во уметноста – а исто така и во киното – нема да биде поинаку. Нудењето простор, откривањето, гледањето и маѓепсанието од киното направено од големи жени, покрај проширувањето на сопственото знаење, а со тоа и сентименталностите, репертоарот и уметничките искуства како гледач, е и согледување на таквите нееднаквости и обрнување внимание на нив. Како сили со кои треба да се бориме.

Историјата на кинематографијата е, како и сите нив, исто така и историја на големи жени, кои морале да се борат против таков ригиден систем, за да можат едноставно да создадат, изведуваатнивните филмови, нудејќи ги нивните уникатни гледишта како режисери. Значи, овде издвојуваме список на некои од овие брилијантни и борбени жени, кои помогнаа, со својата уметност, талент и сила, да се оформи историјата на кинематографијата, во Бразил и во светот.

1.Алис Гај Блаше (1873-1968)

Пред некој да направи нешто, француската режисерка Алис Ги-Блаше го направи сето тоа. Со оглед на тоа што работела како режисер помеѓу 1894 и 1922 година, таа не само што е првата жена режисер на француската кинематографија, таа е веројатно првата жена што режирала филм во историјата и една од првите луѓе кои добиле признание како режисер во светот. – надвор од полот. Режирајќи не помалку од околу 700 филмови во нејзината кариера, Алис исто така продуцираше, пишуваше и глумеше во нејзините дела. Многу од неговите филмови исчезнаа со текот на времето, но неколку сè уште може да се видат. Во 1922 година се развела, нејзиното студио банкротирало, а Алис никогаш повеќе не снимала. Многу од техниките развиени од неа, сепак, сè уште се суштински стандарди за правење филм.

2. Клео де Верберана (1909-1972)

Почнувајќи ја својата кариера како актерка на 22-годишна возраст, во 1931 година, Клео де Верберана, од Сао Паоло, стана првата Бразилка која режира добро познат филм, со O Mistério do Dominó Preto – Cléo исто така продуцираше и глумеше вофилм. Една година претходно, заедно со нејзиниот сопруг, таа ја основаше продуцентската куќа Épica Films, во Сао Паоло, за која ја извршуваше целата своја работа. По смртта на нејзиниот сопруг во 1934 година, таа ја затвори својата продукциска куќа и се повлече од киното. Неговото име, сепак, е неизбришливо одбележано во историјата на бразилската кинематографија.

3. Ањес Варда

Кога ќе наполни 90 години, белгиската режисерка Ањес Варда продолжува да работи и да влијае на таков начин не само на киното, туку и на женската афирмација во уметноста дека не е претерување да се каже дека тој е едно од најголемите имиња во кинематографијата и уметноста во светот денес. Тргнувајќи од чувствителноста на изборот на реални сценарија и неактери во нејзината работа, и користејќи естетски експериментализам со ретка убавина и сила, Варда во својата работа се занимава со фундаментални прашања, како што се женските, социјалните и класните прашања. , реалниот живот, маргините на општеството, со документарен, експериментален и креативен поглед на тоа што значи да се биде жена во светот.

4. Шантал Акерман (1950-2015)

Помешајќи го сопствениот живот и реалниот живот воопшто со авангардата и експериментирањето на екранот, белгиската режисерка Шантал Акерман означи дека не само историјата на кинематографијата како јазик, но и самата женствена – и феминистичка – афирмација во филмовите. Неговиот класичен филм Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles , од 1975 година, есе смета за едно од најголемите кинематографски дела на 20 век и беше препознаено од критичарите како „веројатно првото кинематско ремек-дело со „женско“ како тема.

5. Аделија Сампајо

Фактот дека името на Аделија Сампајо не беше веднаш препознаено не само во историјата на бразилската кинематографија туку и во борбата за социјална, родова и расна еднаквост во Бразил кажува многу за важноста на неговата работа. Ќерка на слугинка и од сиромашно потекло, Аделија Сампајо стана, во 1984 година, првата црнка што режирала игран филм во земјата, со филмот Amor Maldito – кој Адела исто така го продуцираше и напиша. Речиси непостоечкото присуство на црнкиња во многу општествено имагинарно во однос на бразилската кинематографија го илустрира неправедното бришење што историјата го изврши против Аделија и многу други имиња, но во исто време ја нагласува силата на нејзината работа, која продолжува, денес, да ја носи десетици кратки и играни филмови во неговата кариера.

6. Грета Гервиг

Најмладото присуство на оваа листа овде е претставено не само поради нејзиниот талент и квалитетот на нејзиниот дебитантски филм како режисер, Lady Bird , но и за моментот кога неговото авторско дело почна да добива признание. Американката Грета Гервиг по глумењето во неколку филмови на пошироката јавност и стана попозната по глуматаво Франсис Ха . Во 2017 година, на врвот на женската афирмација не само во Холивуд, туку и во светот, таа дебитираше како автор и режисер со Lady Bird – која не беше номинирана и ги освои најважните награди во категоријата, и стана еден од најценетите неодамнешни филмови од критичарите.

7. Кетрин Бигелоу

Оскарот денес е награда со многу поголема комерцијална сила отколку уметничка моќ. Ова, сепак, не ја намалува големината на политичкото и критичкото внимание што го нудат наградите – и културното влијание што филмот може да го постигне преку наградата. Поради оваа причина, американската режисерка Кетрин Бигелоу ја потврдува нејзината важност не само за освојувањето на вселената како силно име меѓу машкото мнозинство за да постигне успех во Холивуд, туку и за тоа што стана првата жена – и досега единствената – што победила. само во 2009 година, наградата за најдобар режисер на Американската филмска академија, со филмот Војната против теророт .

8. Лукреција Мартел

Ако аргентинската кинематографија доживеа ренесанса од доцните 1990-ти што денес ја става меѓу најинтересните во светот, тоа е и благодарение на работата на режисерката Лукреција Мартел. Веќе во своето деби како режисер и автор, со La Ciénaga , во 2002 година, Мартел беше признаена и наградувана низ целиот свет. Барајќи сурова и трогателна вистина, режисерот, продуцентот иАргентинската авторка ги циркулира своите наративи вообичаено околу буржоазијата и секојдневниот живот во нејзината земја, а нејзината премиера беше сметана од американските критичари како најдобар латиноамерикански филм на деценијата. На 51-годишна возраст, Лукресија има уште долга кариера пред себе, како еден од најинтересните режисери на денешницата.

Исто така види: Фотографот прикажува делови од трупови за подобро да се справи со смртта и да ја покаже внатрешната убавина на човечкото тело

9. Џејн Кемпион

Исто така види: Вернер Пантон: дизајнерот кој ги дизајнираше 60-тите и иднината

Како Бигелоу, Новозеланѓанката Џејн Кемпион заслужува да биде признаена не само за нејзината неверојатна работа како режисер – со јасно акцент на одличниот филм Пијаното , од 1993 година – како и за неговите симболични и политички достигнувања во рамките на академиите и наградите. Кемпион беше вториот – од кратката листа од само четири имиња – режисер кој беше номиниран за Оскар, и стана, со Пијаното , првата (и, засега, единствената) жена што ја освои Златна палма, главната награда на престижниот филмски фестивал во Кан, во 1993 година. За истиот филм, таа го освои и Оскар за најдобро оригинално сценарио.

10. Ана Мујлаерт

Многу имиња денес се споредуваат, по престиж и препознатливост во бразилската кинематографија, со Ана Мујлаерт. По режијата на Durval Discos и É Proibido Fumar , Ана постигна комерцијален, критички и награден успех ширум светот со ремек-делото Que Horas Ela Volta? , 2015 година. разумно го доловил духот на апроблематично време на социјална и политичка ерупција во Бразил - од кое до денес се чини дека сè уште не сме излегле - , Que Horas Ela Volta? (кој на англиски ја доби љубопитната титула Втор Мајка или Втората мајка) се чини дека совршено означува фундаментален дел од историските конфликти што ги раздвојуваат класите во земјата и кои дури и денес го поставуваат тонот на личните, професионалните и социјалните односи овде.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.