15 продавници во Сао Паоло за да ја обновите вашата гардероба со совест, стил и економичност

Kyle Simmons 04-08-2023
Kyle Simmons
рециклирана

продавница за штедење Colméiaвегани.

Brechó RebajasНајпознатата продавница за штедење во Сантана е Бречовиск, позната и како „продавница за штедење на Дијана“, која ги добила вештините и наследството да продава половни предмети од нејзината мајка. Идејата да се ослободите од она што повеќе не го користите за да има смисла за некој друг порасна толку многу што се претвори во продавница. Активен од 2005 година, има облека, обувки и додатоци по пристапни цени.

Capricho À Toa120.

Источен бутик во стил

Откако минавме низ ерата на незауздан консумеризам (фала за ништо, капитализам!) , стигнавме до точката на кулминација каде што нашите избори дефинитивно одразуваат кои сме и што сакаме до планетата. Напуштајќи го балонот на статусот врз основа на имотот, луѓето ги преиспитуваат своите ставови во немилосрдната потрага по поодржлив начин на живот. Таму влегуваат рудниците, за куќата и за гардеробата. Започнувајќи го ова патување, избравме продавници за штедливи производи во Сао Паоло за да го обновиме вашиот изглед без да западнете во истоста на продавниците и да заштедите малку пари.

До неодамна имаше многу луѓе вртејќи го носот во продавниците за штедливи производи, со изговор дека тоа е нешто за помалку богатите, место полно со ѓубре што мириса на нафталин. И, можеби, такви луѓе сè уште постојат. Но, она што таа не го знае е дека пропушта големи шанси повторно да означи облека, да биде одржлива, да најде уникатни парчиња, кои ретко кој во редот за леб ќе ги има истите и кои понекогаш чинат помалку од еден круг. патување од метрото во најскапиот град во Бразил.

И токму тука, во лудиот Вавилон, имаме, покрај продавниците и чаршиите, неверојатни саеми посветени на битпазарите, како што е Brechó Lóki Bicho и Feira Novo de Novo , која концентрира еден куп прекрасни работи за купување и трговија.

Видиповеќе: Сопственичката на продавница за штедливи производи Локи Бичо ги отвора вратите од плакарот

Исто така види: Старкбакс? HBO појаснува што било, сепак, несредновековното кафуле во „Игра на тронови“

Ако сè уште ви недостасуваат аргументи за да ве убедат да ја прифатите оваа идеја засекогаш, еве ја мојата последна картичка . Најдоброто што некогаш сум го прочитал и слушнал за заблудата дека облеката од штедливите продавници има „лоша енергија“ беше ова: лошата енергија доаѓа од облеката што доаѓа од трудот на робовите (да ја добиете таа, Зара и компанија лимитирана?). Крај. Не треба повеќе аргументи од тоа, нели? Следете го танцот! Одредот е тука да остане.

Исто така види: 7 тетоважи и студија кои ги „реконструираат“ градите на мастектомизираните жени

Brechó No Fundinhoдруги помалку. Секогаш има добар избор на фармерки, за оние кои не можат без синото да го компонираат изгледот, како и бафонични обетки за да ја размрдаат ноќта или за многу основно патување во супермаркет.

Brechó B.Luxo

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.