21 бенд кои покажуваат како живее рокот во Бразил

Kyle Simmons 03-07-2023
Kyle Simmons

Сè уште е вообичаено да се слушне дека по успехот на Раимундос, рокот во Бразил умре. Всушност, рокот нема толку простор на традиционалните радио станици колку што се попопуларните жанрови, како што се sertanejo и pagode. Но, дали сте слушнале за националната независна рок сцена?

– Најзабавните жени во рокот: 5 Бразилки и 5 „гринга“ кои засекогаш ја сменија музиката

По големиот бран во раните 2000-ти – кога рокот беше приоритет на издавачките куќи и, следствено, на радио станиците -, националната сцена претрпе голем ремонт и дел од неа беше предаден на самостојни инвестиции. Бендовите почнаа да произведуваат аудиовизуелен материјал, фокусирајќи ги напорите на средствата за дистрибуција преку стриминг платформи, достигнувајќи и задржувајќи публика способна да распродава концерти низ Бразил.

Дали не сте во контакт со она што се случува? Подготвивме листа за вас со 21 национален рок бенд кои истражуваат различни и богати звуци и прават многу врева наоколу:

1. Scalene

Слушањето на плочите на Scalene и следењето на еволуцијата на бендот значи да се доживее дожд од најразновидните референци. Не се плаши да иновира, бендот има четири албуми кои носат богати и разновидни елементи.

Нашите референци се менуваат со текот на времето. Со секој албум Scalene направи чекор во нова насока. Сите членови имаат бендови во кои им се допаѓаатзаеднички и, со текот на времето, запознавме нови песни и бендови кои можат да се додадат на нашата работа. Кога почнавме, главната „школа“ која влијаеше на нас беше пост-хардкор, но оттогаш отидовме во многу правци “, изјави Томас Бертони, гитаристот на бендот.

Личните промени станаа референца и за новите звуци на бендот. „ Растот е за созревање. На нашиот прв албум сите имаа 20 години, а сега поминаа шест години. Со текот на времето стануваме позрели, се развиваме и тоа влијае на она што го правиме. И покрај тоа, секогаш има една „скаленска“ личност заедничко во сè што создаваме и пристапуваме во текстовите, таа добро го претставува она што сме.

– The Liverbirds: директно од Ливерпул, еден од првите женски рок бендови во историјата

На прашањето за најголемите искуства низ кои бендот живеел во последните години, Томас истакна задоволството од производството на албуми и додаде: „Рокот во Рио беше многу симболичен, ни затвори еден циклус. Години претходно си поставивме цели, а меѓу нив беше и фестивалот. Игравме на Рок во Рио и се помина добро, ја започнавме 2018 година со нови изданија и нови очекувања“.

Исто така види: Галење: оваа техника за да постигнете оргазам ќе ве натера повторно да размислите за сексот

2. Размислете

Размислете за високо, звукот на овие момци е љубов на прв поглед. Во ексклузивното интервју за Reverb, бендот раскажа малку за нивниот пат.композиции и планови за иднината: „ Pensa е активна од 2007 година. Целта беше да се направи звук што ќе им се допадне на луѓето, без оглед на бројот на луѓе што слушаат и финансискиот принос. На крајот функционираше во смисла на повеќе пари да влезат отколку да излегуваат, до тој степен што некои членови на бендот ја напуштија работата за да се посветат 100% на музиката.

Одговорен за добар дел од композициите на бендот, Лукас Гуера ни ги даде своите впечатоци за реперкусијата што овие текстови ги создадоа кај фановите: „Среќен сум што им помагам на луѓето со текстовите, за многу луѓе тие завршуваат како одговор. Но, се надевам дека луѓето разбираат дека ние не ја поседуваме вистината. Сите ние сме во процес на учење, а целта на Pensa е да ги споделиме нашите искуства, да предизвикаме будење на совеста кај луѓето и да бидеме среќни“.

Најдоброто нешто што можеме да го направиме за да ја промениме средината во која живееме е да ги промениме сопствените ставови. Животот го живееме жалејќи се за се и надевајќи се дека работите ќе испаднат во наша корист за да бидеме подобри луѓе наместо да се разликуваме од она што го сметаме за лошо. Идејата што ја носиме за „духовност“ во основа е вежбање на љубовта, ова е вистинската „повторна врска со божественото“ (религијата), без разлика во што верува секој. Она што се обидуваме да им го донесеме на луѓето со Pensa е ова: запознавање сосебе, видете ги сопствените маани и обидете се да еволуирате како човечко суштество.

– Os Mutantes: 50 години од најголемиот бенд во историјата на бразилскиот рок

3. Далеку од Алјаска

Дали сте слушнале за Емили Барето? Вообичаено е да се слушне дека пејачката е најдобриот вокал во националниот рок. И како да се сомневате?

Не е ни чудо што Далеку од Алјаска има напорен распоред во Бразил, покрај турнеите низ светот. Последното дело на бендот е „Неверојатно“, албум составен од песни именувани по животни и стимулативен звук.

4. Фресно

Фресно е добро познат, но вреди да се истакне поради неговата релевантност во сегашното сценарио, покрај верната публика, која продолжува да ги распродава емисиите низ Бразил. О, да, и нивниот стил се промени и еволуираше многу со текот на времето.

„Eu Sou a Maré Viva“ и „A Sinfonia de Tudo que Há“ се дела кои претставуваат голема иновација во кариерата на музичарите. Учеството на некои уметници како Емицида и Ленин, и музичката разновидност претставена во албумите ја претставуваат постојаната еволуција на бендот.

Во моментов, бендот работи на „Natureza Caos“. Овој проект означува нова фаза во неговата кариера, со потежок звук, впечатливи рифови и серија филмски видео клипови.

5. Суперкомбо

Суперкомбо го зазема првите редови на националната рок сцена. Со многу активен канал на YouTube именувајќи еден по друг проект, бендот се издвојува со стихови кои ги прикажуваат неволјите од секојдневниот живот.

Неодамна, Supercombo сними акустичен проект со 22 песни, сите со различни гостувања. Покрај тоа, музичарите веќе имаат издадено четири албуми, ЕП и се во процес на продукција на уште едно дело.

6. Ego Kill Talent

Рок бендот од Сао Паоло е формиран во 2014 година и неговото име ја носи скратената верзија на изреката „Премногу его ќе го убие вашиот талент“. И покрај краткото време на пат, бендот веќе има многу приказни за раскажување. Дали знаевте дека момците веќе отворија концерти на турнејата Foo Fighters и Queens of the Stone Age во Бразил? Звукот на бендот вреди да се провери!

Исто така види: Веб-страницата е успешна претворајќи ги луѓето во аниме; направи го тестот

7. Медула

Медула е музичка комбинација на близнаците Кеопс и Раони. Секогаш приближувајќи се кон многу актуелни, рефлексивни и егзистенцијални теми, бендот се фокусира на разновидноста на звукот. Проверете го тој звук, се сомневам дека нема да станете зависни.

8. Project46

Project46 е метал и добар метал. Бендот е на пат десет години и има настапувано на големи фестивали како Monsters of Rock, Maximus Festival и Rock во Рио. Вреди да се спомене квалитетот на продукциите на бендот и добро изработениот текст. Провери го!

9. Dona Cislene

Формирана во Бразилија, Dona Cislene меша влијанија од панкот и алтернативниот рок. Момците веќеотворена за Offspring во Бразил и неодамна ја објави песната „Anunnaki“.

10. Bullet Bane

Бендот е формиран во 2010 година под името Take Off The Halter. Во 2011 година, групата стана Булет Бејн кога го објавија својот прв албум, „New World Broadcast“. Оттогаш, тие свиреа заедно со NOFX, No Fun At All, A Wilhelm Scream, Millencolin, меѓу другите хардкор хитови. „Gangorra“ и „Mutação“ се две песни кои кажуваат многу за нивниот звук. Проверете 😉

11. Menores Atos

Четири години по објавувањето на „Animalia“, нивниот деби албум, Menores Atos се враќа со „Lapso“, албум од таа година што изненадува за чудните детали на продукцијата.

12. Звучен куршум

Ако уживате да поминувате време размислувајќи за тоа што нè движи, за последиците од нашите ставови и нашите одговорности, ќе ви се допадне Sound Bullet. Започнете со „Докса“, поминете низ „Што ме кочи?“ и откако ќе ја слушнете „In a World of Millions of Searches“ кажете ни што мислите 🙂

13. Франциско, Ел Хомбре

Ако рокенролот е став, Франциско ел Хомбре пристигна на сцената и шутна сè. Составен од мексикански браќа кои живеат во Бразил, бендот истражува многу латински елементи и секогаш се приближува кон социополитичките теми. Песната „Triste, Louca ou Má“ беше номинирана за латино Греми за најдобра песна на португалски во 2017 година.

14. Диви доProcura de Lei

Формирана во Сеара, Selvagens à Procura da Lei ја носи, во своите спектри, североисточната суштина и социјалната критика. Ако ви звучи магливо, слушнете ја „Бразилеиро“ и ќе разберете!

15. Ponto Nulo no Céu

Бендот од Санта Катарина Ponto Nulo No Céu беше формиран пред повеќе од 10 години, а помеѓу доаѓањата и заминувањата, тие го објавија своето последно дело „Pintando Quadros do Invisível“ , предводена од за спотот за песната „Север“.

16. Versalle

Директно од градот Порто Вељо, Версале се издвојува со песни како „Verde Mansidão“ и „Dito Popular“. Во 2016 година, бендот беше номиниран за латино Греми, натпреварувајќи се за наградата за најдобар рок албум на португалски со „Distant in Some Place“.

17. Зимбра

Зимбра е рок, поп, алтернативен и во исто време многу уникатен, истражува различни звуци во секое дело. Текстовите секогаш носат различни гледишта за љубовта и врските, како „Meia-vida“ и „Já Sei“.

18. Vivendo do Ócio

Vivendo do Ócio е уште еден бенд кој доаѓа од североисточниот дел на земјата. Формирана во Салвадор, групата веќе собра неколку награди. Слушнете ја „Носталгија“, песна која беше пресврт во нивната кариера.

19. Вангуарт

Со инди-рок отпечаток, Вангуарт го има гласот на Хелио Фландрија како предводник. „Се што не е живот“ е одлична честитка.посети и пат без враќање: ќе се заљубите во гласот на овој човек.

20. Maglore

Друго потомство на Салвадор, Maglore е алтернативен рок бенд кој чекори по цврст пат во бразилската независна сцена. Ако сте тип на личност која сака да слуша песни во потрага по секоја референца, без разлика дали во текстот или во звукот, слушајте ги овие момци. Ништо подобро од тоа да се започне со оваа песна овде.

21. Vespas Mandarinas

Поп рок исполнет со латино влијанија, Vespas Mandarinas го имаше својот деби албум, „Animal Nacional“, номиниран за 14-то Латино Греми во категоријата „Најдобар бразилски рок албум“, во 2013 година. o Que Fazer Comigo“, втората песна од делото, веќе достигна повеќе од 2 милиони прегледи на YouTube.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.