30 инспиративни фрази за да бидете покреативни

Kyle Simmons 16-07-2023
Kyle Simmons

Ги знаете оние денови кога поминувате повеќе време гледајќи во празен лист хартија отколку всушност да ставате идеи во него? Да, инспирацијата и креативноста може дури и да се сокријат од нас од време на време - но ништо не не спречува да продолжиме да ги бараме и двете. Веќе ве научивме на неколку совети за да бидете покреативни и денес ви донесуваме фрази кои ветуваат дека ќе ве инспирираат и ќе ја вратат вашата креативност. Провери го!

1. „ Нема сомнеж дека креативноста е најважниот човечки ресурс од сите. Без креативност, нема да има напредок и вечно би ги повторувале истите шеми .“ – Едвард де Боно

2. „ Кога се вклучуваме во нешто што е наша природна вокација, нашата работа добива квалитет на игра и играта е таа што ја поттикнува креативноста . – Линда Најман

Исто така види: Куче е насликано како Покемон, а видеото предизвикува контроверзии на интернет; часовник

3. „ Креативноста е онаму каде што никој досега не отишол. Мора да го напуштите градот на вашата удобност и да отидете во пустината на вашата интуиција. Она што ќе го откриете ќе биде прекрасно. Она што ќе го откриеш си самиот себе .“ — Алан Алда

4. „ Подобро е да имате многу идеи, а некои од нив се погрешни, отколку да бидете секогаш во право и да немате идеи. “ — Едвард де Боно

5. „ Најмоќната муза од сите е нашето внатрешно дете “. – Стивен Нахманович

6. „ Слушајте го секој што има идејаоригинално, колку и да изгледа апсурдно на прв поглед. Ако ставите огради околу луѓето, ќе имате овци. Дајте им на луѓето просторот што им е потребен . ” — Вилијам Мекнајт , претседател на 3M

7. „ Секој што некогаш се туширал има идеја. Тоа е личноста која излегува од тушот, се суши и прави нешто околу тоа што ја прави разликата .“ — Нолан Бушнел

Фотографија © Дамјан Доварганес / Асошиетед прес

8. „ Купот камења престанува да биде куп камења во моментот кога самец ќе размисли за тоа, имајќи во себе ликот на катедрала . — Антоан де Сент-Егзипери

9. „ Вистински креативниот човек е оној кој може да размислува луди работи; оваа личност многу добро знае дека многу од неговите одлични идеи ќе испаднат залудни. Креативната личност е флексибилна; тој е способен да се менува како што се менува ситуацијата, да ги прекине навиките, да се соочи со неодлучноста и променливите услови без стрес. Нему не му се заканува неочекуваното на ист начин како што се крутите и нефлексибилните луѓе. “ — Френк Гобл

10. „ Условите за креативност треба да се збунат; концентрат; прифаќање конфликти и тензии; да се раѓаат секој ден; имаат свое значење .“ — Ерих Фром

11. „ Секој ден е можност да бидете креативни – платното е вашиот ум, четките ибоите се твоите мисли и чувства, панорамата е твојата приказна, комплетната слика е уметничко дело наречено „мојот живот“. Внимавајте што ставате на екранот на вашиот ум денес - тоа е важно . — Внатрешен простор

12. „ Да се ​​биде креативен значи да се биде страстен за животот. Можеш да бидеш креативен само ако го сакаш животот доволно за да сакаш да ја зголемиш неговата убавина, да внесеш малку повеќе музика во него, малку повеќе поезија, малку повеќе да танцуваш на него . – Ошо

13. „ За да живееме креативен живот, мора да го изгубиме стравот да не бидеме погрешни . — Џозеф Чилтон Пирс

14. „ Со страсно верување во нешто што сè уште не постои, ние го создаваме. Непостоечкото е нешто што не го посакуваме доволно . – Никос Казанџакис

Исто така види: „Доктор Гама“: филмот ја раскажува приказната за црниот аболициран Луиз Гама; види трејлер

15. „ Човек може да умре, нациите може да се креваат и паѓаат, но идејата опстојува “. — Џон Ф. Кенеди

Фотографија преку.

16. „ Вистинските креативни луѓе малку се грижат за она што веќе го направиле и многу за она што го прават. Нивната мотивација е животната сила што сега се појавува во нив . — Алан Коен

17. „ Креативноста е само поврзување на работите. Кога ќе ги прашате креативните луѓе како направиле нешто, тие се чувствуваат малку виновни, бидејќи навистина не направиле нешто, туку само виделе нешто. се чинеше очигледно занив цело време “. – Стив Џобс

18. „ Креативноста е да си дозволите да правите грешки. Уметноста е да знаеш кои грешки да ги задржиш . – Скот Адамс

19. „ Секое дете е уметник. Предизвикот е да останете уметник откако ќе пораснете .“ – Пабло Пикасо

20. „ Секој има идеи. Како ни влегуваат во главите? Влегуваат затоа што читаме, набљудуваме, разговараме, гледаме емисии “. – Рут Роча

21. „ Тајната на креативноста лежи во доброто спиење и отворањето на умот кон бескрајните можности. Што е човек без соништа? “ – Алберт Ајнштајн

Фото: United Press International.

22. „ Создавањето на нешто ново се постигнува со интелектот, но се буди од инстинктот на лична потреба. Креативниот ум дејствува на нешто што го сака . – Карл Густав Јунг

23. „ Да се ​​создаде значи да се убие смртта “. – Ромен Ролан

24. „ Како што имагинацијата го создаде светот, така и тој управува со него . – Шарл Бодлер

25. „ Тие велат дека талентот создава сопствени можности. Но, понекогаш се чини дека интензивната волја не создава само свои можности, туку и свои таленти . – Ерик Хофер

26. „ Замислувањето е принцип на создавање. Го замислуваме она што го посакуваме, го сакаме она што го замислуваме и конечно го создаваме она што го сакаме . – Џорџ БернардШо

27. „ Живеењето не е неопходно; она што е потребно е да се создаде “. – Фернандо Песоа

28. „ Секој чин на создавање е, пред сè, чин на уништување “. – Пабло Пикасо

29. „ Создавањето е најефективното од сите школи на трпение и луцидност . – Албер Ками

30. „ Постои нешто поважно од логиката: имагинацијата. Ако идејата е добра, исфрлете ја логиката од прозорецот . – Алфред Хичкок

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.