5 фасцинантни факти за катедралата Свети Василиј во Москва

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Архитектонската, религиозна и културна икона на Москва, катедралата Свети Василиј, која се наоѓа на Црвениот плоштад, го означува геометрискиот центар на руската престолнина како дел од утврдениот комплекс познат како Кремљ и служи како едно од седиштата на православната црква во земјата – но дефинитивно нејзината фасцинантна, мистериозна и шарена историја ја надминува верската литургија што вообичаено се доделува на таквите градби.

Изградена помеѓу 1555 и 1561 година за да го прослави освојувањето на градовите Астрахан и Казан и првично позната како „ Church da Trindade“, неговиот дизајн има форма на оган кој гори кон небото и не наликува на која било друга традиција на локалната архитектура.

Кулите на катедралата, во Москва © Getty Images

Сепак, во корените и значењата на најубавата црква на светот, како и во нејзините тајни и нејзиниот фантастичен изглед, има многу повеќе отколку што можевме да замислиме . Значи, издвојуваме 5 фасцинантни факти, од оригиналниот напис на веб-страницата My Modern Met, за катедралата, кои се движат од нејзината конструкција до нејзината симболична боја.

© Wikimedia Commons

Нејзината изградба е нарачана од Иван Грозни

слика на Иван Грозни од 18 век © Wikimedia Commons

Големиот принц на Москва од 1533 година до трансформацијата на земјата во Царство на Русијаво 1547 година, Иван IV од Русија - познат по едноставниот прекар Иван Грозни - бил првиот цар на земјата, кој се состанувал под таа титула до неговата смрт во 1584 година. воен подвиг, а легендата вели дека Иван го исполнил својот прекар и го заслепил архитектот кога зградата била завршена, така што никогаш не би можело да се направи друга слична градба.

Гравирање на катедралата од 1660 © Wikimedia Commons

Нејзината целосна структура опфаќа 10 цркви

© Wikimedia Commons

Иако неговиот проект е дизајниран и изграден околу голема централна зграда позната како „Посредување“, изградбата на катедралата опфаќа четири големи цркви и четири помали капели околу оваа централна зграда, во асиметрична и целосно уникатна архитектура, дотогаш и до денес. Во 1588 година, била изградена десеттата црква и додадена на оригиналниот дизајн во чест на Иван Грозни, кој починал четири години порано.

Исто така види: „Жена Демон“: Запознајте ја жената од „Ѓаволот“ и видете што сè уште има намера да промени во своето тело

Надворешноста на катедралата првично била бела

© Getty Images

Нејзината импресивна архитектура не би била толку импресивна без живописните и апсолутно уникатни бои кои ја означуваат визуелната сила на катедралата Свети Василиј. Меѓутоа, интересно е што таквите бои биле додадени на зградата само 200 години по нејзината изградба, веќе во 17 век.Историчарите тврдат дека првобитната боја на црквите била срамежлива, безизразна бела и дека дури по два века почнале да се појавуваат шарени стилови во руската архитектура. Инспирацијата за сликањето на катедралата дошла, според извештаите, од Книгата на Откровението во Библијата, кога се мисли на светиот град Нов Ерусалим.

Неговото „официјално“ име не е Катедралата Сао Базилио

Гравирање на катедралата во 1700 година © Getty Images

Покрај претходно споменатото оригинално име на „Црквата Троица“, Св. Некогаш била позната како „Катедрала Покровски“. Нејзиното официјално име, сепак, е друго: Катедралата на Посредувањето на Пресвета Богородица во ровот, а името потекнува од воените освојувања на Иван кои ја поттикнале изградбата на црквата.

Катедралата е денес наследство на човештвото од УНЕСКО

Катедралата во 1984 година © Getty Images

Во текот на нејзината речиси 500-годишна историја, се разбира Свети Катедралата Василиј преживеа многу турбулентни и сложени моменти во руската, советската и светската историја. Во 1928 година локалитетот беше трансформиран во секуларен музеј од владата на тогашниот Советски Сојуз, враќајќи се на првобитната религиозна намена дури во 1997 година. Во 1990 година, заедно со Кремљ и Црвениот плоштад каде што се наоѓа, светското наследство на Св.УНЕСКО.

Исто така види: Бенто Рибеиро, поранешен МТВ, вели дека земал „киселина за да живее“; Актерот зборува за третман на зависност

© Викимедија комонс

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.