6 филмови кои прекрасно ја прикажуваат лезбејската љубов

Kyle Simmons 08-08-2023
Kyle Simmons

Да се ​​соочиме со маката и осаменоста што може да нè погоди во секое време, но особено во време на пандемија и изолација, ништо подобро од потресна и трогателна љубовна приказна. Меѓутоа, времето кога романтичните филмови прикажуваа само мал дел од бесконечните можности на љубовта, поминаа - ако поетот знае дека секоја форма на љубов вреди, денес кинематографијата исто така прави поента за снимање, раскажување и славење љубов. неговите многубројни лица: од пол, број и степен.

Исто така види: Карл Харт: невролог кој ја деконструира стигматизацијата на СИТЕ лекови во теорија и пракса

ЛГБТКИ+ киното доживува еден од најплодните и најзначајните моменти во својата историја, а со тоа љубовта меѓу две жени може сè повеќе и подобро да се препознае на екранот.

Сцена од филмот Mädchen in Uniform, од 1931 година

Се разбира, не е ново што лезбејската љубов служи како суровина за големи кинематографски дела – и доаѓа од 1931 година со германскиот филм „ Mädchen in Uniform“ (издаден во Бразил со наслов „Дамите во униформа“ ), кој се смета за прв филм на објавена отворено лезбејска тема и допре до понови класици како „ Оган и желба“ , „ Lovesong и Керол' , меѓу многу други. Тие се филмови кои прикажуваат такви сентименталности без објективизирање, стереотипизирање или истражување на сексуалноста меѓу две жени, со цел да се најде суштинскиот елемент што ја обединува секоја средба.помеѓу какви и да е жанрови: љубов.

Исто така види: Сонување за вошки: што значи тоа и како правилно да се протолкува

Оган и желба

Така, се собравме во колоритно партнерство со Telecine за да избереме 6 филмови кои содржат лезбејска љубов и ги поттикнуваат нашите индивидуални надежи и колективни со сентименталност, интелигенција и сила – за никогаш да не заборавиме дека слободната и без предрасуди љубов е причина за која вреди да се бориме, живееме и снимаме. Повеќето од филмовите наведени овде се достапни на платформата за стриминг Telecine.

Керол

1. „Непослушност“ (2017)

Во режија на Себастијан Леило и со Рејчел Вајс и Рејчел МекАдамс во главните улоги, филмот „ Непослушност“ ја раскажува приказната за една фотографка која се враќа во нејзиниот град на потекло поради смртта на нејзиниот татко, почитуван рабин во заедницата. Нејзиното присуство е чудно прифатено од градот, освен пријател од детството кој срдечно ја пречекува: на нејзино изненадување, пријателката се омажила за нејзината младешка страст – и така една искра се претвора во бесен оган.

2. „Портрет на млада жена во пламен“ (2019)

Сместено во Франција од 18 век, во „ Портрет на млада жена на Оган ' Еден млад сликар е ангажиран да наслика портрет на друга млада жена без таа да знае: идејата е тие двајца да го поминат денот заедно, со цел да го инспирираат уметникот да ја создаде сликата. Домалкумина, сепак, средбата се претвора во интензивна и страсна врска. Филмот е во режија на Селин Скиама, а главните улоги ги толкуваат Адел Хенел и Ноеми Мерлант.

3. „Флорес Рарас“ (2013)

Да ја раскаже вистинската љубовна приказна помеѓу американската поетеса Елизабет Бишоп (ја игра во филмот на Миранда Ото) и бразилскиот архитект Лота де Македо Соарес (Глорија Пирес), во „ Флорес Рарас“ режисерот Бруно Барето се вратил во Рио де Жанеиро во раните 1950-ти, каде што еден од најголемите поети во САД на живеел и се заљубил во 20 век – подоцна мигрирал во Петрополис, а потоа во Оро Прето, во Минас Жераис, во приказна за страста и болката како цвет на националната кинематографија.

4. „Вистинска свадба“ (2014)

Режија на Мери Агнес Доногју, во драмедијата „ Вистинска свадба“ ликот Џени (Кетрин Хајгл) мора да се справи со силниот семеен притисок за таа да најде сопруг и конечно да се омажи. Пресуден детал за ваквата дилема е фактот дека таа е лезбејка, која излегува со Кити (Алексис Бледел), за која семејството мисли дека е само нејзина пријателка - и за која, конечно, таа всушност има намера да се омажи.

5. „Романса меѓу линиите“ (2019)

Сместена во Лондон од 1920-тите, „ Романса меѓу линиите“ ја раскажува средбата помеѓу Вита, која ја игра Џема Артертон,поет на британското високо општество и големата авторка Вирџинија Вулф, која ја игра Елизабет Дебики. Во режија на Чања Батон, филмот трасира патека која започнува како врска на пријателство и главно книжевно восхитување, за постепено да се трансформира во љубовна врска во лицето на конзервативното општество од тоа време.

6. „The Summer of Sangaile“ (2015)

Saingale е 17-годишна девојка, страсна за авиони и фасцинирана со целиот универзум поврзан со авијацијата. Таа потоа го запознава Ост, млада како неа, на акробатски шоу во воздух, а она што започнува како пријателство полека се претвора во љубов - и гориво за најголемиот животен сон на Саингел: летањето. „ Saingale Summer“ е режиран од Alante Kavaite, а главните улоги ги толкуваат Julija Steponaityte и Aiste Dirziute.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.