Адидас претставува патики со ѓон произведени со 3D печатење

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Содржина

Адидас штотуку објави нова обувка за трчање полна со технологија. Таканаречениот 4DFWD е роден со 3D-печатен среден ѓон кој ви дава мало притискање напред секој пат кога стапалото ќе ја допре земјата.

Овој технолошки надворешен ѓон произведен од Carbon е како воздушеста решетка продупчена во облик на вратоврска дупки пеперутка. Кога е компресирана, неговото движење на дробење предизвикува вашето стапало да се движи напред во споредба со положбата на ѓонот на земја. Конвенционалните средни ѓонови, од друга страна, само се притискаат за да стапалото посилно удира во предниот дел на чевелот.

Исто така види: Сонување риба: што значи тоа и како правилно да се протолкува

Адидас воведува патики со ѓон произведени со 3D печатење

3D иднината

Adidas и Carbon велат дека редизајнираниот среден ѓон - делот од чевелот што седи веднаш над гумената шарка - ја намалува силата на сопирање со туркање на предната страна за 15% во споредба со обичниот чевли.

—М&М се партнери со Адидас и резултатот е неверојатни чевли

„Идентификувавме совршен среден ѓон од пергола дизајниран да се компресира напред под оптоварување и да се спротивстави на механичките сили , обезбедувајќи уникатна сензација на лизгање за нашите тркачи“, рече Сем Хенди, потпретседател за дизајн на чевли за трчање во Адидас, во изјавата. Чевлите ги илустрираат радикалните промени во производството овозможени со 3D печатење. при градењепроизводи слој по слој, можете да помислите на дизајни кои би биле невозможни со конвенционално лиење, обликување, истиснување или обработка. Иако 3D печатењето започна комерцијално со создавање прототипови, техниката се повеќе се користи за производство на секојдневни предмети.

Неодамнешното истражување на 1.900 3D компании покажа дека 52 % користат 3D печатење за производство на производи, а не само прототипови, според Sculpteo, подружница за 3D печатење на германскиот хемиски гигант BASF. Главните употреби на 3Д печатењето се создавање сложени форми и „масовна приспособување“, способност за производство на производи кои се дигитално прилагодени на поединци.

Најголемите предизвици за 3Д печатењето, исто така наречено производство на адитиви, се конзистентноста од од производството до производството, количината на пост-обработка потребна пред да може да се користат печатените предмети и трошоците за суровините што ги користат печатачите, според истражувањето.

Новиот дизајн на чевли илустрира радикалните промени во производството овозможени со 3D печатење.

Процесот на производство на јаглерод, наречен Digital Light Synthesis, е различен од повеќето 3D печатење. Емитира внимателно насочена ултравиолетова светлина нагоре во тенка локва од течна смола која се зацврстува на светлината. Како што производот добива форма, така епостепено се крева и новата смола постојано се зацврстува долу. Резултатот е материјал кој е поконзистентен и подеднакво силен во сите правци, велат од компанијата.

3D печатачите добија ново внимание за време на пандемијата на коронавирус, кога бизнисите и домаќинствата ги најдоа корисни за производство на лична заштитна опрема , како што се заштитните маски за лице.

Чевелот ја намалува силата на сопирање со туркање на предниот дел од стапалото за 15% во споредба со обичните чевли

Adidas и Carbon оцениле 5 милиони можни бандаж структури пред да се реши на стандардот за 4WFWD. Тие го тестираа дизајнот со вистински тркачи на Универзитетот во Калгари и Универзитетот во Аризона.

Чевлите веќе се појавија во продавниците и на мало за 1299,99 R$.

—Делови од теракота плочки направено со 3D печатење ќе ги спаси бариерните гребени во Хонг Конг

Исто така види: Илустрациите покажуваат како лошите коментари влијаат на животот на луѓето

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.