Ако ги замисливме денешните животни врз основа на коски како што правевме со диносаурусите

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Палеоуметникот В. M. Kosemen одлучи повторно да замисли како би изгледале животните што ги знаеме денес кога би требало да ги замислиме само врз основа на нивните коски, како што правевме со диносаурусите. Резултатот нè наведува да го доведеме во прашање начинот на кој во моментов се претставени големите гуштери - и токму тоа е целта на илустраторот.

Слон (лево), зебра (на врвот) и Носорозите се повторно замислени од нивните скелети

За DailyMail , уметникот раскажува дека идејата за серијата илустрации ја имал кога наишол на рендген на крокодил. Тој потсетува дека, како роднина на диносаурусите, животното треба да има некои сличности со своите праисториски братучеди. Сепак, крокодилите имаат многу повеќе мускули, маснотии и меко ткиво од репродукциите на дино.

Како би изгледал нилскиот коњ кога би бил нацртан исто како и диносаурусите

Уметникот истакнува дека честа грешка што ја прават илустраторите на животните е исцртувањето на забите на диносаурусите. Како споредба, тој потсетува дека дури и животните со големи заби ретко ги имаат толку видливи во денешниот свет – и тоа некако треба да се поврзе со историскиот изглед на диносите.

Исто така види: Родриго Хилберт и Фернанда Лима ја јадат плацентата на нивната ќерка; практиката добива сила во Бразил

Верувале или не, павијан би можело да се нацрта вака ако ги земеме предвид само нивните коски

Косеман признава дека претставувањето на диносаурусите не се должи напогрешно толкување на научниците. Тој верува дека првите илустратори кои ги претставуваат овие животни направиле некои грешки, кои се копирани во последните 40 години.

Исто така види: Aliexpress ја отвора првата физичка продавница во Бразил

Како е со овој лебед?

Критиката не е сосема празна . Косеман започна да ја истражува анатомијата на животните со помош на колегата уметник Џон Конвеј и зоологот Дарен Неиш. Заедно, тие издадоа книга наречена „ Сите вчера “, која зборува за палеоуметничката реконструкција на диносаурусите и другите изумрени животни.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.