Бразилски транссексуален пар роди момче во Порто Алегре

Kyle Simmons 19-06-2023
Kyle Simmons

За прв пат, бразилското општество се отвора за нови видови љубов, сексуалност и пол . Далеку од бинарно, знаеме дека постојат транссексуални мажи и жени или цисродови мажи , кои се однесуваат на мажи, жени или и двете. Оваа слобода, која се освојува секој ден, е нешто што треба да се слави, како и раѓањето на Грегорио , прекрасното мало момче кое е родено со 3,6 кг и 50 см и кое дојде да ги трансформира животите на нејзините родители, Хелена Фреитас , 26 и Андерсон Куња , 21, и двајцата трансродови.

Исто така види: Најважните цитати во историјата на човештвото

Двојката, која е заедно повеќе од две години, веќе размислуваше за бракот и раѓањето деца, но Грегорио беше изненадување. Тоа, сепак, не ги спречило да ја прослават и да уживаат во бременоста, преземајќи ги сите мерки на претпазливост за доаѓањето на бебето. Андерсон, кој е чистач на улици во Порто Алегре (РС), успеа да добие породилно отсуство за да се грижи за бебето. Хелена, која работи како телемаркетинг, имала право на една недела татководствено отсуство . „ Со веста за бременоста добив поддршка од моите колеги, моите претпоставени, мојот шеф. Сите дадоа подароци, нека се одржи бебешкиот туш во сала на работа. Дури сакаа да ми дадат породилно, но не беше можно “, изјави Хелена во интервју за Extra.

Ниту Андерсон ниту Хелена помина низ операцијата за пренаменасексуално, затоа, таткото го родил бебето. Ако мислите дека ова ќе му го врзе јазолот во главата на детето, подобро размислете повторно: објаснувањето на ова е многу едноставно. „ Јас го родив Грегорио, но јас сум таткото. Мајката е Хелена. Ќе му го објасниме ова кога ќе порасне “, изјави Андерсон за Yahoo!.

Според парот, целата грижа што ја добивале за време на бременоста била мирна и со почит, но бременоста беше обележан со многу предрасуди и љубопитност . „ Видов неколку коментари кои велат дека само маж и жена направиле дете. Не, тоа е сосема поинаку. Мојата цел е друга. Целта ми беше да станам жена, да станам жена и да ме третираат како жена. Јас сум жена во секое време, на работа, во автобус, на пазар. Сосема е различно да се каже дека сум човек кој имал син “, вели Хелена. Сега борбата на парот ќе биде на суд за да го регистрира Грегорио со социјалното име на двајцата. Во писарницата ажурираните документи не се прифатени>

Исто така види: Вистинската приказна за воините Агоџи, командувани од Виола Дејвис во „Жената крал“

Фотографии © Лична архива/Фејсбук

Фотографија © Нула Хора

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.