Дали знаевте дека најголемиот воден тобоган на светот се наоѓа во Рио де Жанеиро?

Kyle Simmons 18-06-2023
Kyle Simmons

На ова топло време, треба да најдете начин да се разладите и да уживате во старецот на најдобар начин. Ако тоа вклучува надолу најголемиот воден тобоган во светот , забавата е загарантирана. Она што можеби сè уште не сте го знаеле е дека овој воден тобоган висок 49,9 метри се наоѓа во Бара до Пираи, во Рио де Жанеиро.

Тоа е Килиманџаро , главниот атракција на Aldeia das Águas Park Resort. Водениот тобоган го смета Гинисовиот рекорд како најголемиот во светот во стилот на тобоганот од 2005 година. „ За нас, ова претставува консолидација на Алдеја како комплекс од меѓународна важност, а Килиманџаро е одличен двигател на целата оваа изложба “, коментира Валмир Фереира, извршен директор на компанијата, во соопштението за печатот.

Исто така види: Загрозени животни: проверете ја листата на најзагрозени животни во светот

За, ако имате идеја за големината на структурата, таа ја надминува висината на Статуата на слободата и Христос Откупителот . Спуштањето по Килиманџаро достигнува брзина од 100 km/h , што е уникатно и застрашувачко искуство!

Водениот парк е само 120 km од главниот град на Рио де Жанеиро и има доградба од повеќе од 330 илјади квадратни метри. Покрај најголемиот воден тобоган во светот, Aldeia das Águas има и базени, течна река, сауни, бањи, рибарско езеро и други тобогани , се разбира.

Фотографија: Репродукција на Aldeia das Águas

Фотографија:Обелоденување

Фотографија: Reproduction Aldeia das Águas

Исто така види: 10 прекрасни жени кои секој треба да ги запознае денес

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.