Дрон снима неверојатни воздушни снимки од пирамидите во Гиза како што го гледаат само птиците

Kyle Simmons 15-06-2023
Kyle Simmons
врвот на конструкцијата во својата неверојатна големина, фотографот имаше соработка - и соодветно овластување - на египетското Министерство за туризам, и конечно помина и фотографираше со својот дрон како птица со особено моќен поглед на најневеројатните пирамиди во свет. Египет.

Врвот на пирамидата – одблиску

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Александар Ладанивски

Кога го замислуваме задоволството да летаме како птица, обично помислуваме на слободата, чувството или практичноста на мафтање со крилја и кревање во воздух, но ретко ја мислиме уникатната гледна точка како посебна атракција. Токму овој елемент го открива делото на украинскиот фотограф Александар Ладанивски кога прелетува над една од пирамидите во Египет со дрон: исто како птица над Големата пирамида во Гиза, записот покажува дека дел од чудото на летот е исто така сценографијата - и можноста да се видат чудата на светот во фокус што може да се има само вака, летање.

Исто така види: 8 хип хоп филмови што треба да ги пуштате на Нетфликс денес

Големата пирамида во Гиза, видена како и обично - од далеку и одоздола

Пирамидата видена одозгора – од птичја перспектива

-Египетските власти се бесни поради видеото на пар кој имал секс на врвот на пирамидата во Гиза

Големата пирамида во Гиза била назначена како едно од седумте чуда на античкиот свет во 225 година п.н.е. - период еквивалентен на т.н. -наречен период „пред Христа“ – но неговата изградба е многу порана, а изградбата датира пред 4.600 години. Со повеќе од 146 метри височина, околу 3000 години таа била највисоката градба направена од човештвото, до создавањето на Линколнската катедрала, во Англија, изградена во 1311 година, и е единственото од античките чуда што сè уште постои.

Промовира фотосесијата Ladanivskyyодлично зумирање - гледано одозгора

Погледната точка нуди ретко видени детали за пирамидата

-Како Холивуд го создаде светот веруваат дека египетските пирамиди биле изградени од поробени луѓе

Сместена на периферијата на Каиро, главниот град на Египет, Големата пирамида во Гиза е најголемата и најпозната од пирамидите што ја формираат некрополата на Гиза, а изградена е како гробница на фараонот Кеопс. Во неговата изградба беа искористени повеќе од 2,3 милиони камени блокови, во вкупно проценети 5,5 милиони тони варовник, 8 илјади тони гранит и 500 илјади тони малтер. Првично, супер-полиран бел варовник блокови ја покриваа пирамидата и блескаа на сончева светлина, но денес останаа само неколку од овие камења, во основата на зградата.

Пирамидата во Гиза е стара 4.600 m години од нејзината изградба

Големата пирамида е дел од комплекс со три пирамиди во близина

-холандски научници откријте како Египќаните ги преместувале камењата на пирамидите

Исто така види: Оваа кабина во шумата е најпопуларниот дом на Airbnb во светот

Специјалист за фотографирање патувања, Ладанивски секогаш бара уникатни записи на дестинациите што ги посетува и снима низ целиот свет - неговиот фокус обично е токму да најде гледишта до кои заедничкиот турист не допира. Да може да лета над Големата пирамида во Гиза и да снима наоколу, како и одблиску

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.