Имиња за мачки: ова се најпопуларните имиња за мачки во Бразил

Kyle Simmons 12-07-2023
Kyle Simmons

Истражувањето спроведено од компанијата DogHero покажа кои се најчестите имиња за мачки во цел Бразил. Дали 0-то на вашата мачка е меѓу најдобрите имиња? Во овој попис, елабориран со илјадници животни низ целата земја, се појавуваат помодерни имиња за мачки (и кои дури покажуваат нова свест, како Фрида ) и класиците Фрајола и Симба Кога ќе помислите на име за мачка , дали ви паѓаат на ум насловите Маг, Каша, Том или Нина ? Да, и ние бевме изненадени (освен Том, кој, на крајот на краиштата, е една од најпознатите мачки во светот.) Значи, ако барате имиња за да ставите мачка, Дојдов до вистинската статија.

Најпопуларните имиња за мачки во Бразил беа наведени во пописот што дефинитивно може да ви помогне да најдете прекар за вашата следна мачка.

анкетата направена од DogHero се вика PetCenso и нејзината база на податоци имаше 37.084 мачки (многу повеќе од анкета на Datafolha, на пример). Според компанијата, половата поделба на мачињата била 51,9% машки и 48,1% женски. Во истражувањето, покрај, се разбира, имињата за мачки беа изговорени и други термини.

Да се ​​даде име за мачка е многу важно дел од процесот на создавање на миленикот и е начин на поврзување со животното. Во текот на годините кога живеете со мачката, ова ќе бидеглавен звук во нејзиниот живот, затоа бидете внимателни!

Ако размислувате да посвоите мачка и сакате да и дадете убаво име, списокот може да послужи како добра инспирација. Сега, ако сакате да избегате од конвенционалното и да го именувате на поекстравагантен начин, добро е да избегате од 20-те најчести имиња за мачки во Бразил.

– Мачката се кара во позадина додека ова новинарката фала нè претставува во овој карантин

Имиња за машки мачки

Најчестите машки имиња на мачки во Бразил се Том, Симба и Фред.

Ова се имињата за машките мачки најчестите во нашата земја според истражувањето на компанијата Dog Hero:

 1. Tom
 2. Simba
 3. Фред
 4. Каша
 5. Мачка
 6. Тео
 7. Чико
 8. Фрајола
 9. Тор
 10. Пуканки

– Мачки кои не размислувале двапати и уништувале загатки со стил

Исто така види: Денес е 22.02.2022 година и го објаснуваме значењето на последниот палиндром на деценијата

Имиња женски мачки :

Ова се имињата на женските мачки кои најмногу ги населуваат бразилските домови

Ова се имињата за мачките најчестите во светот нашата земја:

 1. Нина
 2. Миа
 3. Луна
 4. Мел
 5. Лола
 6. Мими
 7. Капина
 8. Маг
 9. Луа
 10. Фрида

Најчестите раси на мачки во Бразил:

Во Бразил, повеќето мачки немаат дефинирана раса; потоа сијамски, а потоа европски и американски кратки влакна

Покрај имињата за машката мачка иИмиња за женски мачки, истражувањето на DogHero покажа кои се најповторливите раси на мачки во домовите во нашиот Бразил. Тие се како што следува:

 1. Шолја
 2. сијамска
 3. европска кратка коса
 4. американска кратка коса
 5. руска сина
 6. Турска ангора
 7. хималајска
 8. бомбај
 9. персиска
 10. бразилска кратка коса

Еј, што мислеше за список? Дали некоја од вашите мачки е крстена со најпопуларните имиња во Бразил? Кажи ни!

Исто така види: Што е патријархатот и како ги одржува родовите нееднаквости

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.