Кралот Леополд Втори, одговорен за смртта на 15 милиони во Африка, исто така ја отстрани статуата во Белгија

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Бранот антирасистички протести што започна во САД по бруталното убиство на Џорџ Флојд од страна на полицаец во Минеаполис, ги премина морињата и се рашири низ светот - во итен процес на преиспитување не само на политиките и полицијата на планетата, но и симболична, на почестените со имиња на улици, згради и статуи. Додека во Бристол, Англија, статуата на трговецот со робови Едвард Колстон беше соборена на земја и фрлена во реката од демонстрантите, во Белгија, исто така, беше отстранета статуата на уште погрозен лик: крвожедниот крал Леополд II, кој мачеше, убиваше. и пороби милиони луѓе во регион на Конго.

Леополд II од Белгија © Getty Images

Статуата на Леополд II стоеше во белгискиот град од Антверпен, а веќе беше вандализиран минатата недела пред да биде отстранет по протестите што собраа илјадници луѓе против расизмот и злосторствата на монархот. Леополд II владеел во Белгија помеѓу 1865 и 1909 година, но неговиот настап во регионот познат како Белгиско Конго - кој станал признаен како негова приватна сопственост - е негово мрачно и крволочно наследство.

Детали од статуата отстранета во Антверпен © Getty Images

© Getty Images

По отстранувањето на статуата - што, според властите , нема повторно да се инсталира и ќе биде обновен и ќе стане дел од музејска збирка – аГрупата наречена „Ајде да ја поправиме историјата“ бара отстранување на сите статуи на Леполдо II во земјата. Мотивот е јасен колку и одвратен: истребување на милиони Конгоанци – но злосторствата на Леополд II во централноафриканската земја се безброј, во еден од најозлогласените колонијални режими во историјата.

Исто така види: 6 забавни факти за Џозефин Бејкер кои веројатно не сте ги знаеле

Белгискиот град Антверпен ја отстранува статуата на покојниот крал Леополд Втори – за кој се вели дека владеел со масовната смрт на 10 милиони Конго – откако беше исцртана од демонстранти против расизмот. pic.twitter.com/h975c07xTc

— Ал џезира англиски (@AJEnglish) 9 јуни 2020 година

Ужасот предизвикан од наредбите на Леополд II во џиновската област која до почетокот на 20 век му припаѓаше на кралот на Белгија беше таков што процесот сега се нарекува „заборавен холокауст“. Експлоатацијата на латекс, слонова коска и рудници ја наполниле касата на кралот и го спонзорирале геноцидот: на вработените кои не ги исполнувале целите им биле отсечени нозете и рацете за милиони, а условите за живеење биле толку несигурни што луѓето умирале од глад или болест. умре убиен од армијата. Силувањата беа извршени масовно, а децата исто така трпеа ампутации.

Белгиски истражувачи со слонова коска од забите од слон © Wikimedia Commons

Исто така види: „Убавите девојки не јадат“: 11-годишно девојче изврши самоубиство и ја разоткри суровоста на стандардите за убавина

Деца со рацете ампутирани од режимот © Getty Images

Мисионери покрај мажи кои држат неколку ампутирани раце во1904 © Wikimedia Commons

Историчарите проценуваат дека над 15 милиони луѓе загинале во регионот за време на периодот на Леополд II - кој починал негирајќи секакви информации за тоа што се случило. Вреди да се запамети дека, иако во моментов Белгија, која продолжи да го истражува регионот повеќе од половина век по смртта на кралот, го има 17-тиот највисок Индекс на човечки развој (HDI) во светот, Демократска Република Конго е на 176-та позицијата меѓу 189 оценети земји.

Леополд II користел приватна армија платеници, наречена Force Publique (FP) на ужасот на неговиот режим © Getty Images

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.