Лав Акила искина извод од матична книга на родените и се емотивираше: „Благодарение на мојата борба станав Леонора“

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Водителот Léo Áquilla глуми во емотивна сцена во програмата A Tarde É Sua на RedeTV!, оваа среда (14). Фиксна колумнистка за вечерната атракција предводена од водителката Соња Абраао, таа рече дека успеала да го смени своето име за регистрација на изводот од матичната книга на родените и плачеше, во живо, кога ја искина старата верзија на документот.

Сега и официјално Леонора Мендес де Лима, водителката направи важен извештај за нејзината победа и не содржеше солзи: „Денес сум нова личност, никогаш нема да престанам да бидам благодарна. Еден ден бев Џејдсон, благодарение на мојата борба станав Леонора“ , објасни таа и потоа го искина стариот извод од матичната книга на родените.

– Таа беше првиот транссексуален режисер изложен во Theatro Municipal

На своите социјални мрежи, Лео Акила го покажа моментот кога отишол да го добие новиот сертификат и му се заблагодари на својот адвокат Виктор Тешеира што го добил новиот документ за 15 дена. Во видеото таа зборуваше и за нејзиниот последен срам како транс личност и стави крај на децениското малтретирање и малтретирање.

– Еволуцијата на трансродовите жени во киното е пресвртница за претставување

„Минатиот месец ја посетив Тами Миранда во Градскиот совет. На влезот, службеничката ми побара документ за да го регистрира влезот и почна да ми вика на рецепција. Реков: „Девојко,дојди овде, не знаеш како да се справиш со транс личност? Не гледаш жена? Како ме носиш низ овој срам?'. Тоа беше последната капка“ , објави Лео.

Исто така види: Ден на кускус: научете ја приказната зад ова многу приврзано јадење

– Сикера Џуниор. има предрасуди изложени од страна на „Ex-BBB“ Аријадна откако кажа дека транс луѓето не се прифаќаат

Таа исто така рече дека Тами бил налутен од ситуацијата, која ја нарекол неприфатлива и го запознал Лео на адвокатот – транс маж, како онаа како Тами – која го сменила изводот на родените, што може да и помогне да ги ажурира сите документи.

Исто така види: Карл Харт: невролог кој ја деконструира стигматизацијата на СИТЕ лекови во теорија и пракса

Исправувањето на името и полот во граѓанските досиеја е право на транс луѓето (трансвестити, транссексуалци, транс мажи и жени и небинарни луѓе) во Бразил од минатата година, кога Федералниот врховен суд пресуди во корист на историското барање на транс заедницата. Исправката е независна од операции или вештачење и може да се врши во нотарските канцеларии.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.