Легендата за „чучуреја“: дали вишната во сируп навистина е направена од чаиот?

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

За сите и за сите теми постои колекција на теории на заговор, некои заблуди, други докажани - па дури и во гастрономијата тоа се случува. Една од најпопуларните легенди за храната е онаа во која се вели дека црешата во сируп е всушност направена со шајот исечен во форма на овошје. Станува збор за познатата „чучуреја“, бизарен рецепт што производителите би го практикувале како начин да заштедат пари и да го понудат производот во текот на целата година, дури и надвор од сезоната на берба на овошје. Но, на крајот на краиштата, дали е вистина „чучуреја“ или не?

Порција цреша во сируп, позната и како цреша мараскино – или е чајота?

-Списокот против лажното маслиново масло забранува продажба на 9 марки за измама

Како што изгледа, иако не секоја цреша во сируп (исто така позната како цреша мараскино) е лажна, ова теоријата на заговор има силно зрно на вистината: бидејќи шајотот има слична текстура и речиси нема вкус – „фаќа“, затоа, совршено вкусот на аромите и адитивите воопшто –, брендовите и претпријатијата навистина го користат зеленчукот наместо црешата. , овошје богато со витамини А и Ц, калциум, калиум и магнезиум, антиоксиданси како бета-каротин, антоцијани и кверцетин. Сè уште содржи малку калории.

Вистинската цреша е одличен извор на витамини и антиоксиданси со вкусвкусно

-Најголемите теории на заговор во историјата на Светските првенства

Вреди да се потсетиме дека консумирањето на познатата „чучуреја“, според Anvisa, не претставува опасност по здравјето на потрошувачот: и покрај тоа, продажбата на производ наместо друг е кривично дело, предвидено од Одделот за заштита и одбрана на потрошувачите – што главно може да ги повреди џебовите на оние кои скапо плаќаат за овошјето. Но, штом ќе се постави дилемата, како можеш да кажеш дали одредена цреша мараскино е направена од вистинско овошје или од шајот?

Цреша во сируп што го украсува врвот на милкшејк

Исто така види: „Островот на куклите“ ќе го промени начинот на кој гледате на оваа играчка

-Лажен алкохолен гел: UFPR ги тестира производите бесплатно

Нема непогрешлив противотров за да се разликува вистината од лажните вести – или , во овој случај, лажна храна –, но некои знаци ни помагаат да не купуваме шајоти за цреша. Почнувајќи од периодот на годината, бидејќи сезоната на овошје е помеѓу мај и јули. Проверката на пакувањето, каде што се наведени состојките, е ефикасен начин за излез и, конечно, побарајте ја незабележливата грутка: ако е од типот со јами, по вдлабнатината каде што претходно требаше да биде јамата.

Исто така види: Сонување за мајка: што значи тоа и како правилно да се протолкува

И со среќа во времето на рецептот да уживате во вашиот следен десерт или вашиот коктел соодветно украсен со доверливи црвени топчиња.

Чаша пијалок Tequila Sunrise со украсна цреша

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.