Марија да Пења: приказна која стана симбол на борбата против насилството врз жените

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Нејзиното име е веќе познато низ целата земја, но малкумина знаат како да ја раскажат нејзината приказна. Родена во Форталеза во февруари 1945 година, Марија да Пења Маја Фернандес стана симбол на борбата за ставање крај на насилството врз жените откако беше жртва на обид за феминицид и бараше, на суд, нејзиниот поранешен сопруг да плати за што си направил. Денес, Законот за Марија да Пенха , кој го носи нејзиното име, е суштински за зачувување на бразилските жени во случаи на семејно и семејно насилство .

—Стапува на сила законот кој забранува ангажирање мажи осудени од Марија да Пења

Фармацевтката и активистка за правата на жените, Марија да Пења Фернандес.

Злосторството се случило во раните утрински часови на 29 мај 1983 година. Марија да Пења спиела во куќата во која живеела со нејзиниот сопруг, Колумбиецот Марко Антонио Хередија Виверос и трите ќерки на парот, кога се разбудила изненаден од силен шум во собата.

Кога се обидувала да стане од креветот за да се заштити и да разбере што се случува, Марија не можела да се движи. „ Веднаш ми дојде помислата: Марко ме уби! “, изјави таа во интервју за „ Програмата за Портчет “.

Фармацевтот го загуби движењето затоа што истрелот од Марко ја погодил во 'рбетниот мозок. На почетокот полицијата поверувала на приказната што ја раскажал напаѓачот.

Тоа им го кажа на ситепрашал дека четворица мажи упаднале во куќата за да извршат грабеж, но побегнале кога забележале чудно движење. Приказната беше ставена на тест дури откако Марија да Пења беше отпуштена и беше дозволена да сведочи.

— Сенатот одобри вклучување на транс жени во Законот за Марија да Пења

Околу четири месеци по обидот за атентат, фармацевтот бил отпуштен и останал во куќата 15 денови кои живееле со Марко. Во тоа време, таа претрпе втор обид за убиство. Напаѓачот се обидел да ја убие со оштетување на електричен туш, така што производот би можел до смрт да ја погоди Марија да Пења од струен удар.

Исто така види: 30 места со кристално чисти води за нуркање пред да умрете

Роднините на фармацевтот и помогнале и таа се вратила во куќата на нејзините родители, каде што ја дала својата верзија за фактите. Делегатот потоа повторно го повикал Марко да присуствува во полициската станица, велејќи дека треба да потпише документи за затворање на истрагата. Кога пристигнал на местото на настанот, Колумбиецот повторно бил сослушан и повеќе не се сеќавал јасно на деталите од приказната што ја измислил за полицијата.

Контрадикторноста била забележана и Марко е обвинет за делото. Беа потребни осум години за да му се суди, што се случи дури во 1991 година, кога агресорот беше осуден на 15 години затвор, но, благодарение на ресурсите што ги побара одбраната, тој го остави форумот слободен.

Тоа беше момент кога се запрашав: „Правда етоа?'. Беше многу болно за мене “, се сеќава тој. Ситуацијата речиси ја натера Марија да Пења да се откаже од борбата, додека не сфати дека тоа само ќе му користи на агресорот.

Јас го правам тоа што тој сака и што сакаат сите други насилници. Нека другата страна ослабне и не оди напред

— Судијата вели дека „не му е грижа за Леи Марија да Пења“ и дека „никој не напаѓа бесплатно“

Исто така види: Сонување за пари: што значи тоа и како правилно да се протолкува

Идејата за книгата ја зајакна борбата

За да не дозволи нејзината приказна да биде заборавена, Марија да Пења реши да напише книга во која ќе раскаже се што доживеала. Објавен во 1994 година, „Sovivi… Posso Contar“ ги прикажува деновите на мака што ги доживеал.

Сметам дека оваа книга е мануисионално писмо за Бразилките. Во 1996 година, Марко беше суден по втор пат и повторно беше осуден, но и повторно го остави Форумот слободен поради ресурсите “, објаснува тој.

Следната година, публикацијата стигна до рацете на две важни невладини организации за човекови права и права на жените: Центарот за правда и меѓународно право (Cejil) и Латиноамериканската и карипската организација за одбрана на жените Права (CLADEM).

Токму тие ја охрабрија Марија да Пења да поднесе жалба против Бразил до Организацијата на американски држави (ОАС) за негрижа со која случаи како нејзиниот и другислични беа третирани овде.

Меѓуамериканската комисија за човекови права на ОАД ја прифати жалбата и побара објаснување од Бразил во врска со доцнењето во финализирањето на процесот, но одговорите никогаш не стигнаа.

Како резултат на тоа, во 2001 година организацијата ја осуди земјата дека нема ефективно законодавство за борба против насилството врз жените и даде препораки до владата. Меѓу нив беше побарано апсење на Марко Антонио и радикална промена на бразилските закони.

Апсењето на Марко се случи во 2002 година, само шест месеци пред статутот на застареност. На напаѓачот му беа потребни 19 години и шест месеци да биде затворен. И покрај тоа, тој помина само две години во затвор, а остатокот од казната го отслужи во слобода

На 17 август 2006 година, конечно беше создаден Законот број 11.340, Законот за Марија да Пења.

Создава механизми за спречување на семејното и семејното насилство врз жените, согласно § 8 од чл. 226 од Федералниот устав, Конвенцијата за елиминација на сите форми на дискриминација врз жените и Интерамериканската конвенција за спречување, казнување и искоренување на насилството врз жените; предвидува создавање на судови за семејно и семејно насилство врз жените; ги менува Законот за кривична постапка, Кривичниот законик и Законот за казнено извршување; и презема други мерки

Во 2009 година, Марија да Пења го основа ИнститутотМарија да Пенха, непрофитна невладина организација која се обидува да „охрабри и придонесе за целосна примена на законот, како и да го следи спроведувањето и развојот на најдобрите практики и јавни политики за негово усогласување“.

Марија да Пења, во центарот, за време на свечената седница на Националниот конгрес за чест на 10-годишнината од Законот за Марија да Пења.

Агресорот е виден како љубезна личност

Марија да Пења и Марко Антонио се запознале во 1974 година, кога магистрирала на Универзитетот во Сао Паоло (USP). Марко тогаш беше и магистер, само на Економски. Во тоа време, тој секогаш се покажуваше како љубезен, нежен и приврзан човек. Набрзо, двајцата се спријателиле и почнале да излегуваат.

Во 1976 година, Марија и Марко се венчаа. Првата ќерка на парот се роди во Сао Паоло, но кога дојде втората, тие веќе беа во Форталеза, каде Марија да Пења се врати по завршувањето на магистерските студии. Во овој период неговото однесување се променило.

Од тој момент, личноста која ја познавав како партнер целосно ја промени својата личност и неговиот начин на постоење. Стана тотално нетолерантна и агресивна личност. И не знаев што друго да направам за да ја имам таа личност што ја сретнав повторно покрај мене. Циклусот на семејно насилство го доживеав неколку пати “,рече Марија да Пења, во нејзиниот разговор за „ TEDxFortaleza “, достапна на YouTube.

Биохемичарот се обидел да побара разделба, но Марко не се согласил и двајцата останале во брак и живеат заедно. „Морав да останам во таа врска бидејќи во тоа време не постоеше друг излез“.

Минатиот 7-ми август, Законот за Марија да Пења заврши 15 години од неговото донесување. Меѓу важните промени што ги доби е и вклучувањето на кривичното дело психичко насилство врз жените. На 76-годишна возраст, фармацевтот Марија да Пења ја продолжува својата работа во одбрана на жените.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.