Мистериозните напуштени паркови изгубени среде Дизни

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Magic Kingdom, Epcot, Hollywood Studios, Animal Kingdom, Blizzard Beach и Typhoon Lagoon се шесте паркови на Дизни отворени за јавноста. Она што малкумина посетители го знаат е дека компанијата има и два други паркови кои се напуштени со децении и чиј пристап е забранет.

Новинарот Фелипе ван Деурсен од блогот Terra à Vista , неодамна беше во близина на влезот на двете атракции и ги спаси нивните приказни. Станува збор за водениот парк Ривер Кантри, затворен во 2001 година и тематскиот Островот Дискавери , кој ги заврши своите активности две години порано.

Слика: Репродукција на Google Maps

Островот Дискавери функционираше како еден вид зоолошка градина лоцирана на островче во Беј Лејк, помеѓу 1974 и 1999 година. Преминувајќи го истото езеро, пристигнувате во познатото Волшебно Кралство, еден од најпопуларните паркови во Орландо овие денови.

Во интервју за BBC , фотографот Seph Lawless , специјалист за прикажување на напуштени паркови, раскажува дека бил блиску до двете конструкции за да ги сними своите слики. Сепак, според него, областа е силно обезбедувана и не може да се приближи поблиску од 15 метри од влезот на објектите, кои будно ги набљудуваат чуварите на готовност во чамците.

Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Сеф Лолес (@sephlawless)

Исто така види: Sandman: комплетната работа на стрипот достапна за бесплатно симнување, од 01 до 75Погледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Сеф Лолес(@sephlawless)

Другиот парк, Ривер Кантри, беше првиот воден парк отворен од компанијата. Откако беше успешна помеѓу 1976 и 2001 година, структурата беше напуштена со отворање на помодерни паркови.

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од Seph Lawless (@sephlawless)

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од Seph Lawless (@sephlawless) на Mar 15, 2016 at 2:17pm PDT

Погледнете ја оваа објава на Instagram

Објава споделена од Seph Lawless (@sephlawless)

Во Во двата случаи, Дизни никогаш не ја расклопил структурата што била изградена за парковите. Старите возења и атракции сè уште се на истите места каде што се изградени, покажувајќи ја занемарувањето на конгломератот и создавајќи мистерија околу овие градби.

Видете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Сеф Лолес (@sephlawless )

Исто така види: Давањето орален секс на жените е добро за здравјето, открива студијатаПогледнете ја оваа објава на Инстаграм

Објава споделена од Сеф Лолес (@sephlawless)

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.