На 19 јануари 1982 година, Елис Реџина умира

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

На 19 јануари 1982 година, откако се почувствува чудно за начинот на кој неговата девојка зборува на телефон, адвокатот Семјуел Мекдауел истрча во неговата куќа. Тие беа заедно со некои пријатели претходната вечер во нејзиниот стан, на Руа Мело Алвес, во населбата Жардим Паулистано, во Сао Паоло, и тој ја остави сама откако сите нејзини гости си заминаа. Според неговите зборови, таа сакала да остане само за да ги слуша песните што ќе ги сними на следниот албум. Тие дури зборуваа на телефон ноќе, а следниот ден, тој чуден повик.

Тој се качи на такси и отиде во својот стан. Кога стигнал, никој не одговорил на ѕвончето и морал да ја скрши вратата. Потоа онаа во спалната соба: се заклучила. Тој провалил во друга врата, ја пронашол својата девојка во несвест и итно ја однел во болница, каде што пристигнала безживотно. Така заврши патувањето на една од најголемите бразилски пејачки, Елис Реџина , која почина на само 36-годишна возраст од случајно предозирање со алкохол, темазепам и кокаин.

Исто така види: Волф кучиња, големите диви кучиња кои освојуваат срца - и бараат грижа

На 19 јануари 1982 година, умре Елис Реџина

Родена на 17 март 1945 година во Порто Алегре, Елис Реџина почнала да пее како дете, влезе на сцената на Јовем Гварда се уште во својата татковина, но неговата кариера се разви дури кога го напушти Рио Гранде до Сул. Во 1964 година, го освои првиот Фестивал на бразилска популарна музика на ТВ рекорд соеп „Arrastão“ , составен од Edu Lobo и Vinícius de Moraes . Али стана национално име. Како толкувач, Елис никогаш не компонирал, но бил одговорен за откривање на композитори како што се Милтон Насименто, Жоао Боско, Белкиор и Ренато Тешеира и била позната по својата силна личност. Прекарот што го смируваше овој гениј беше „мало бибер“ - па дури и наклонетоста на деминутивот не го прикриваше неговиот жар.

Па што? Таа беше гласот. Елис Реџина пееше како да води сон, носејќи го слушателот од болка во радост, од слив до надеж и се омажи за истата силна личност со совршен тембр, јасен како оној на Ела Фицџералд . Театарската аура на нејзините изведби го зголеми тој подарок и таа се предаде на песните - како што се предаде на животот - без заштитна мрежа.

Меѓу безбројните класици овековечени со нејзиниот глас („Águas de Março“, „Como Nosso Pais“, „O Bêbado e a Equilibrista“, „O Mestre Sala dos Mares“, „Fascinação“, „Casa no Campo“, „Maria Maria“, „Dois Pra Lá, Dois Pra Cá“, „Vou Deitar e Rolar“, „Canto de Ossanha“, „Alô Alô Marciano“, „Upa Neguinho“, списокот е бесконечен) главните точки го вклучуваат албумот што го сними со Tom Jobim во 1974 година и нејзиното претставување на фестивалот во Монтре. кога сподели бис со Хермето Паскоал , во еден од тие единствени моменти од нашата култура.

19 јануари 1967 година: „Денес ги прочитав вестите, охмомче...'

Битлси почнуваат да снимаат „A Day in the Life“ во студиото Abbey Road, во Лондон, за нивниот следен албум, кој сè уште немаше титула. Траката, која ќе биде главна тема на иднината „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ , беше инспириран од смртта на младата милионерка Тара Браун , пријателка на Битлси, во сообраќајна несреќа на само 21 година, претходниот месец. На овој прв ден во студиото, групата сними четири верзии на песната, која сè уште беше само дел од Џон Ленон .

19 јануари 1989 година: „Јас“ m special '

The Pretenders успеваат да стигнат до врвот на британските топ листи со нивниот сингл „Brass In Pocket“.

Who was born :

Пејачката на Capixaba Нара Леао (1942-1989)

Пејачот Фил Еверли, од Everly Brothers (1939-2014)

Американската пејачка Џенис Џоплин (1943-1971)

Американската пејачка Доли Партон (1942)

Пејачката Англиски Роберт Палмер (1949-2003)

Френсис Бухолц, од германската група Scorpions (1950)

Исто така види: Јелоустоун: Научниците открија двојно повеќе магма под американскиот вулкан

Пејачот на групата Soul II Soul Caron Wheeler (1963)

Кој почина:

Американскиот пејач и композитор Carl Perkins (1932-1998)

Американски соулмен Вилсон Пикет (1941-2006)

Канадски пејач на групата Mamas and the Papas Дени Доерти (1940 -2007)

Јамајкански пејач ВинстонРајли (1943-2012)

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.