НАСА објави снимки од поларната светлина со предупредување за ризик за животот на Земјата

Kyle Simmons 15-06-2023
Kyle Simmons

Ако вашиот најголем сон е да можете одблиску да го видите неверојатниот феномен на Северната светлина, вие, како 9 од 10 луѓе ширум светот, го имате овој сон. Сепак, бидете свесни дека НАСА штотуку објави фотографија со предупредување дека иако е убава, овој природен феномен може да биде исклучително опасен и да го загрози животот на Земјата.

Агенцијата пристигнува дури и именува поларната светлина „Убавицата и ѕверот“, поради нејзиниот заводлив изглед, со деструктивни квалитети. Обично феноменот е безопасен и се јавува кога наелектризираните честички од Сонцето ќе стигнат до Земјината атмосфера, но, како и сè што ја вклучува природата, немаме голема контрола врз насилството на овој „сончев дожд“.

Исто така види: Недостига бесмртниот живот на Хенриета и сè што треба да нè научи

Исто така види: Julie d'Aubigny: бисексуалната оперска пејачка која исто така се бореше со мечови

Во 1859 година, наелектризираните честички од сончевиот блесок ја погодија магнетосферата на Земјата во случај што подоцна беше наречен „Карингтон“. Ништо не го спречува ова да се случи повторно и НАСА предупредува: „Ако настан во класата Карингтон би ја погоди Земјата денес, шпекулациите велат дека може да дојде до оштетување на глобалните енергетски и електронски мрежи на размери што досега не биле доживеани“.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.