Необјавените фотографии од површината на Венера во видлива светлина се први по Советскиот Сојуз

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

За прв пат, научниците на НАСА успеаја да снимат слики од површината на Венера без планетата да биде покриена со облаци . Пред сегашните записи, ова се случуваше само за време на програмата Венера на Советскиот Сојуз. Оттогаш планетата Венера се проучува со помош на ултрамодерна опрема и радари, но без јасни слики.

– Можеби има дури и живот во облаците на Венера, велат научниците

Исто така види: Жилберто Гил го нарекуваат „80-годишен маж“ во објавата на снаата за крајот на бракот

Записите се добиени од Соларната сонда Паркер (WISPR) во 2020 и 2021 година, кој има специјални камери способни да генерираат слики на долги растојанија (во просторни пропорции).

Венера е третата најсветла работа на небото, но до неодамна немавме многу информации за тоа како изгледа површината бидејќи нашиот поглед кон неа е блокиран од густа атмосфера. Сега, конечно ја гледаме површината во видливи бранови должини за прв пат од вселената “, рече астрофизичарот Брајан Вуд , член на тимот WISPR и Поморската истражувачка лабораторија.

Планетата Венера е позната како „злобниот близнак“ на Земјата. Тоа е затоа што планетите се слични по големина, состав и маса, но карактеристиките на Венера не се во согласност со постоењето на живот. Просечната температура на површината на планетата е 471 степени Целзиусови, на пример.

Исто така види: Таблоидот открива необјавени фотографии на кои Мерлин Монро изгледа како наводно бремена

– Климатските итни случаи ја натераа Венера да си заминеклима слична на онаа на Земјата за температура од 450º C

Небото на Венера има многу дебели облаци и токсична атмосфера, што дури ја нарушува циркулацијата на роботите и другите видови опрема за истражување. WISPR, кој снима слики што човечкото око може да ги види, доби откривачки записи од ноќната страна на планетата. На дневната страна, која добива директна сончева светлина, сите инфрацрвени емисии од површината би биле изгубени.

„Воодушевени сме од научните информации кои Паркер Солар Сонда ги обезбеди досега. Продолжува да ги надминува нашите очекувања и возбудени сме што овие нови набљудувања направени за време на нашиот маневар со помош на гравитацијата можат да помогнат во унапредувањето на истражувањето на Венера на неочекувани начини “, рече физичарот Никола Фокс , од хелиофизичкиот оддел на НАСА. .

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.