Никој не сакаше да ги купи неговите тажни фотографии од „Битката на Мосул“, па ги стави на располагање бесплатно

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Воените фотографии се важни документи за едно време или контекст и, во исто време, тешки и тешки слики за размислување. Додека битката во градот Мосул, во Ирак, против нападот на ИСИС продолжува насилно, фотографот Kainoa Little сними неколку влијателни моменти од конфликтот, но не можеше да најде некој заинтересиран да ги купи сликите (што вели многу за селективниот интерес на остатокот од светот за трагедиите што мачат одредени популации). Со тоа, Каиноа одлучи дека е поважно да се раскаже приказната отколку нужно профитот и реши да ги објави сликите бесплатно.

Американскиот фотограф е специјализиран за снимање територии во конфликт, а беше во Мосул во април истата година. Неговите фотографии ја бележат маката на населението пред лицето на насилството што ги натера да ги напуштат своите домови, акцијата на војниците и хаосот што го зафати регионот.

Исто така види: Ден на демократијата: Плејлиста со 9 песни кои прикажуваат различни моменти во земјата

Генерално, сликите ги прикажуваат дејствата на Федералната полиција на Ирак да го врати градот од рацете на ИСИС - напор што денес веќе има силни резултати, иако градот сè уште не е целосно заземен.

Исто така види: За прв пат во историјата, на банкнота од 10 долари има женско лице

Ако таквите емоции не ги интересираа големите комуникациски групи или новинските агенции, Каиноа одлучи декабеше од општ интерес и се користеше интернет за да се видат сликите.

>

Сите фотографии © Kainoa Little

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.