Откако ќе го погледнете ова видео за тоа како се прават желе зрна, никогаш повеќе нема да јадете

Kyle Simmons 12-08-2023
Kyle Simmons

Ги знаете оние шарени гумени бонбони во забавни форми кои се изложени во пазарните гондоли, практично не молат да ги однесеме дома, толку се вкусни? Па тогаш, треба да разговараме за тоа како се направени.

Исто така види: Од Канада до Нов Зеланд: 16 фотографии од пејзажи толку убави што можат да станат ваша позадина на работната површина

Многу луѓе знаат дека една од основите на овој вид бонбони е желатин од животинско потекло, но повеќето никогаш не навлегле во темата, а уште помалку можеше да го види непријатниот метод за нивно правење. Поради ова, белгиската режисерка Алина Кнепкенс одлучи да создаде документарен филм кој ќе го сними целиот овој процес.

Наречен Over Eten , филмот е дел од серијата каде Алина го прикажува производството на неколку други видови храна, сите од пресврт желудникот и го омекнува срцето и на повеќето месојади.

А ако сте љубител на гумени бонбони и сте шокирани од видеото подолу, запомнете дека постојат бројни вегански верзии достапни на пазарот , како оние направени од агар-агар , на пример.

Исто така види: Индија Таина во кината, Јунис Баја има 30 години и е бремена со своето второ бебе

***Предупредување, содржи силни сцени***

Over eten – De weg van een snoepje од Eén на Vimeo

Сите слики © Обелоденување

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.