Откријте го изгубениот египетски град, пронајден по 1200 години

Kyle Simmons 08-07-2023
Kyle Simmons

Пред 1200 години исчезна египетскиот град Хераклејон , проголтан од водите на Средоземното Море. Кај Грците познат како Тонис , тој заврши речиси заборавен од самата историја - сега тим археолози ги ископува и ги открива неговите мистерии.

Подводниот археолог Франк Годио и Европскиот институт за поморска археологија повторно го открија градот во 2000 година и во текот на овие 13 години пронајдоа мошти неверојатно добро сочувани.

Исто така види: Мускулести или долги нозе: уметник ги претвора мемовите од мачки во забавни скулптури

На крајот на краиштата, митот за Тонис-Хераклејон беше реален, тој само „спиеше“ 30 метри под површината на Медитеранот, во заливот Абу Кир, Египет. Погледнете ги импресивните видеа и фотографии од наодите:

Исто така види: Погледнете го младиот Морган Фримен како игра вампир кој се капе во ковчег во 70-тите

Според археолозите, тие се само на почетокот на нивното истражување. Ќе им требаат уште најмалку 200 години за да ја откријат целосната големина на Тонис-Хераклејон.

сите слики @ Франк Годио / Фондацијата Хилти / Кристоф Гериг

преку

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.