Овие 11 филмови ќе ве натераат да размислите за општеството во кое живееме

Kyle Simmons 05-08-2023
Kyle Simmons

Ако го читате овој персонал, вие сте привилегиран . Не затоа што имате пристап до содржината што ја објавуваме овде, туку затоа што имате нешто што изгледа природно, но не е: интернет . Овие чуда на светската мрежа се привилегија до која повеќе од една третина од бразилското население нема ни пристап.

Освен овие огромни социјални нееднаквости , сè уште има многу бариери што треба да се надминат за да се дојде до поеднаков свет . Живееме во општество кое дестилира предрасуди и кое сè уште е во повој кога учиме како да се справиме со различноста .

За да размислиме за ова прашање, собравме 11 филмови кои ќе ве натераат да ја ставите раката на вашата совест и да размислите за сите бариери со кои некои луѓе треба да се соочуваат секојдневно само затоа што се тоа што се.

„Месечева светлина“

Расизам, хомофобија, мажественост, нееднаквост на можности … Сето ова може да се види во „ Месечева светлина “. Делото го следи растот на Хирон и го прикажува откривањето на неговата сексуалност во текот на детството, адолесценцијата и возрасен живот.

преку GIPHY

„Осомничениот“

Американски филм кој ја разоткрива структурната Исламофобија во земјата. Се заснова на вистинска приказна што ја живеел Калид Ел-Масри , кој го инспирирал египетскиот лик Анвар Ел-Ибрахими. Погрешно за осомниченнапад, тој е киднапиран од ЦИА во Јужна Африка, испрашуван и мачен, додека неговата сопруга Американка очајно се обидува да открие каде се наоѓа.

преку GIPHY

„Помеѓу ѕидовите на училиштето“

Филм кој ги прикажува предизвиците со кои се соочуваат француските училишта и едукатори за да се прилагодат на културна разновидност во земјата. Врвот е ставот на наставниците кои настојуваат да го променат репресивниот систем кој од почетокот на учебната година ги класифицира учениците како „добри“ или „лоши“.

Исто така види: Иновативната маска за нуркање извлекува кислород од водата и ја елиминира употребата на цилиндри

„Странско око“

Лесен, но огромен документарец кој ги прикажува клишеата што странците ги овековечуваат за Бразил . Во режија на Лучија Мурат , филмот игра со различните предрасуди кои постојат во филмската индустрија.

преку GIPHY

„Нуркачко ѕвоно и пеперутка“

Предрасудите не доаѓаат само однадвор. Општеството често ни го отежнува прифаќањето на сопствените карактеристики. Токму овој процес го следиме во „ Ескафандер и пеперутката“ , под очите на Жан-Доминик Боби , кој доживеа мозочен удар на 43-годишна возраст и живее ретко состојба во која неговото тело е целосно парализирано освен левото око.

„Погодете кој доаѓа на вечера“

Преправен во комедија, „ Погодете кој доаѓа на вечера ” носи кисела критиказа меѓурасните односи во Америка од 1960-тите.

преку GIPHY

„Филаделфија“

Ендрју Бекет е хомосексуалец адвокат кој открива дека има СИДА . Кога неговите соработници дознаваат за ова, тој е отпуштен и го ангажира Џо Милер, друг адвокат ( хомофобичен ), за да го изнесе случајот на суд.

„Вкрстени приказни“

Новинарката Евгенија „Скитер“ Фелан е бела жена која одлучува да напише книга од перспектива на црните слугинки , покажувајќи го расизмот што го претрпеа во куќата на белите газди. Од ова, таа почнува да ја преиспитува сопствената социјална положба.

Никој никогаш не ме прашал како е да си јас.

„Данската девојка“

Приказната за Лили Елба , една од првите транссексуалци на која е подложена операција за промена на полот , е прикажана во оваа биографска драма. Филмот ја прикажува и романтичната врска на Лили со данската сликарка Герда и начинот на кој таа се открила себеси како жена кога позирала за портрети за да ги замени моделите што недостасуваат.

– Мислам дека сум жена.

– И јас мислам така.

Исто така види: Нетфликс ќе ја раскаже приказната за првиот црн милионер во САД

„Суфражетите“

Ум портрет на британското движење за право на глас на почетокот на 20 век, кога жените сè уште немаа право на глас.

Никогаш не се предавај, никогаш не се откажувајборба.

„BlacKkKlansman“

Силната критика на расистичкото општество , „ BlacKkKlan “ покажува како црн полицаец успеа да се инфилтрира во Ку Клукс Клан и да стане водач на сектата. На оваа позиција, тој е во состојба да саботира неколку злосторства од омраза планирани од групата.

Врз основа на вистински факти, Infiltrated in the Klan е една од премиерите на месецот на Telecine . Услугата за стриминг може да се претплатите за 37,90 R$ месечно и првите седум дена се бесплатни. Дали сакате подобра можност да гледате и размислувате со ваков филм?

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.