Овие 5 современи заедници се целосно управувани од жени

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Како и во речиси сите области, машката доминација во светот на политиката не се разликува. Дури и ако жените дадат се од себе, најважните позиции во развиените земји (и неразвиените исто така) завршуваат да бидат доминирани од мажи, женското присуство практично не постои во оваа средина.

Освен многу ретки, исклучоци, како што е случајот на Ангела Меркел, германски премиер, Мишел Бачелет, претседател на Чиле и Тереза ​​Меј, британска премиерка, земјите завршуваат да бидат предводени од машки политичари и влијанието ова на општеството како целина е неизмерно.

Но, колку е чудно, сè уште има некои сосема матријархални современи заедници. Тие се места управувани од жени кои не само што владеат со местото, туку и ја наследуваат земјата и ги образуваат своите деца сами , на пример.

Погледнете некои од овие места подолу, во изборот направен од веб-страницата The Plaid Zebra:

1. Брибри

Ова е мала група од 13.000 домородни луѓе кои живеат во кантонот Таламанка, во провинцијата Лимон, Костарика. Населението е организирано во мали кланови, кои се определени од кланот на кој му припаѓа мајката на детето. Овде, само жените можат да наследат земја и имаат право да подготвуваат какао , што се користи во светите ритуали Брибри.

2.Наговиси

Наговите живеат на остров западно од Нова Гвинеја. Жените се многу вклучени во лидерството и церемониите. Тие имаат право на земјата и се горди што работат на неа. Еден од најреволуционерните аспекти на ова општество е тоа што бракот не е институционализиран . Ова значи дека бракот и градинарството се одржуваат според истиот стандард. Ако парот е сексуално интимен, а мажот и помага на жената во нејзината градина, тие се сметаат за оженети.

3. Акан

Акан е мнозинско население во Гана. Општеството е изградено околу систем во кој целиот идентитет, богатство, наследство и политика се однапред одредени. Сите нејзини основачи се жени. Иако мажите обично имаат лидерски улоги во ова општество, наследените улоги се пренесуваат преку мајката или сестрите на мажот. Должност на мажите е да ги издржуваат своите семејства, како и оние на нивните соодветни роднини.

Исто така види: Лансирањето на новата кутија за специјалитети на Nestlé ќе ве полуди

4. Минангкабау

Минангкабау живеат во Западна Суматра, Индонезија и се составени од 4 милиони луѓе - најголемото матријархално општество во светот . Тие веруваат дека мајките се најважните луѓе во општеството и тоа го спроведува племенскиот закон кој бара целиот имот да се префрли од мајка на ќерка. Жените владеат внатрешно, а мажите преземаат функции наполитичко и духовно раководство. По бракот, на жените им се дава сопствен дом, а мажот мора да стане рано наутро за да појадува кај мајка си.

Исто така види: НВО спасува бебиња од фоки во опасност и ова се најслатките младенчиња

5. Мосуо

Луѓето Мосуо живеат во близина на границата на Тибет и се можеби најматрилинеалното општество на планетата. Имотот се доделува на жената, а децата се воспитуваат да го носат името на нивната мајка. Како и племето Наговиси, не постои институција за брак. Жените ги избираат своите партнери одејќи до куќата на мажот. Паровите никогаш не живеат заедно . Уште од детството ги воспитуваат исклучиво нивните мајки, таткото има мала улога во нивното воспитување, а честопати нивниот идентитет е непознат. Обврските за воспитување на машки деца остануваат во нивниот матрилинеален дом.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.