Овој постер ги објаснува значењата на најпознатите олд скул тетоважи.

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Old school тетоважите се еден од најбараните стилови во студијата ширум светот. Едноставните и силни линии, малкуте детали и живописните бои се чини дека никогаш не излегуваат од мода.

Но, овие тетоважи се многу повеќе од само стил, тие чуваат значење зад секој удар. А за да ги открие овие тајни уметничката Луси Белвуд го создаде проектот „Arte do Marinheiro“ илустриран постер кој ја открива пораката зад најпознатите дизајни.

Некои од оценките укажуваат на достигнувања или подвизи. Ластовиците, на пример, биле истетовирани секој пат кога морнарот ќе поминел 5.000 наутички милји. Еден хула танчер покажал дека морнарот поминал низ Хаваи.

Другите брендови, сепак, покажаа суеверие. Како наутичката ѕвезда, која беше истетовирана за морнарот никогаш да не го изгуби патот до дома.

Погледнете ги сите во илустрацијата на Луси подолу:

Сидро: Значи дека морнарот го преминал Атлантикот или припаѓал на трговската морнарица.

Исто така види: „Chaves metaleiro“ стана вирален со меми и плаши за сличност со Роберто Болањос

Поморска ѕвезда: „Благослов“ така што морнарот секогаш наоѓа сопствен дом.

Палма: англиски морнари кои биле во Втората светска војна и служеле во Медитеранот. За американските морнари, тоа значи и дека биле на Хаваи.

Исто така види: Валкирија Сантос се издува и вели дека нејзиниот син извршил самоубиство поради говор на омраза на интернет

Змеј: Направено од оние кои работеле во Кина.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.