Падобранец загина при скок во Боитува; види статистика за спортски несреќи

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

33-годишен падобранец загина по скок оваа недела (25), во Боитува (СП), во внатрешноста на Сао Паоло. Леандро Торели бил спасен од противпожарната служба, пренесен во болницата Сао Луиз и префрлен во болница во Сорокаба, но тој не се спротивставил на повредите.

Исто така види: Сесилија Даси наведува бесплатни или поевтини психолошки услуги

Видео го сними падот на Леандро. Сликите се силни.

– Запознајте го најстариот човек на светот кој скокнал со падобран

Исто така види: Уметност на природата: погледнете ја неверојатната работа направена од пајаци во Австралија

Според Националниот центар за падобранство, Леандро направил остар сврт на мала надморска височина, што го намалува притисокот на падобранот. Овој тип на кривина предизвикува спортистот да се спушта со голема брзина, предизвикувајќи несреќи.

Со повеќе од илјада скокови, Леандро важеше за искусен падобран.

– Највисокиот скок со падобран во светот е снимен со GoPro и сликите се апсолутно хипнотизирачки

Истражувањето на Противпожарната служба покажа дека за две години, Националниот центар за скокање со падобран забележал повеќе од 70 несреќи со падобранци во Боитува. Според корпорацијата, по смртта на двајца падобранци во истата недела во декември 2018 година, пожарникарите одлучиле да го пресметаат бројот на несреќи за да ги проследат податоците до Министерството за јавност.

– Откако го победи ракот, 89-годишна прабаба скока со падобран: „Без зборови“

Според пожарникарите, од 2016 година до крајот на 2018 година имало 79 несреќи со седум починати. dasседум смртни случаи, четири се евидентирани минатата година. Бразилското воено воздухопловство наведе, во белешка, дека е одговорно за почитување на правилата за воздушниот сообраќај и за безбедно контролирање на авионите во воздушниот простор.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.