Пред и потоа покажува како Европа се промени од Втората светска војна до денес

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Ефектите од војната може да се измерат во животите на луѓето, во економијата на една земја, во географските места и промените на картите, но и во разорното влијание врз самите градови. Во текот на 20 век, Европа беше сцена на некои од најголемите конфликти во историјата на човештвото - ниту еден, сепак, не беше поуништен од Втората светска војна. Да се ​​споредат денес сликите на урнатините, хаосот и окупацијата кои ги откриваат ужасите на Втората светска војна над неколку земји со актуелноста на таквите сценарија се чини невозможно - како да се вклопи една реалност над друга во истото сценарио?

Па, тоа беше задачата што ја изврши веб-страницата Bored Panda: да собере слики од истото место, во „пред и потоа“ од Втората светска војна – поточно: пред и сега. Земјите како Германија, Англија и Франција, кои беа ефективно уништени или трансформирани од конфликтот, денес практично повеќе не носат траги на војна во архитектурата и изградбата на нивните градови - лузните, спомените и научените лекции, сепак, остануваат засекогаш. 1>

Ахен Ратхаус (Германија)

Поглед на замокот Каен (Франција)

Сан Лоренцо (Рим)

Rue St. Placide (Франција)

Rentforter Straße (Германија)

Place De La Concorde (Ослободување на Париз)

Опера Гарние (Окупација на Париз)

Нотр Дам (Ослободување на Париз)де Париз)

Исто така види: Flat-Earthers: Парот кој се изгуби додека се обидуваше да го најде работ на Земјата и беше спасен со компас

Кино во Знин за време на нацистичката окупација (Полска)

Шербур-Октевил (Франција)

Германски војници заробени на плажата Јуно (Франција)

Исто така види: Sandman: комплетната работа на стрипот достапна за бесплатно симнување, од 01 до 75

Авенија Фош (Окупација на Париз)

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.