Самба: 6 самба гиганти кои не смеат да недостасуваат од вашата плејлиста или колекцијата на винил

Kyle Simmons 17-08-2023
Kyle Simmons

Самбата е музички жанр, вид на танц, симболичен културен феномен на бразилската култура - но тоа е, пред сè, многу повеќе. Историјата на самбата е таква синтеза на она што е нашата земја, во добро или во лошо, што не би било претерување да се каже дека ритамот помогна да се измисли Бразил каков што го знаеме – и поради оваа причина да се изберат 6 одлични самба имињата што секој страствен за ритам или бразилска музика треба да ги знае и да ги има во својата винилна колекција не е едноставна задача. Управувана во Баија и родена во Рио де Жанеиро, со своите корени всадени во историјата на болката и силата, борбата и работата на бразилското црно население, самбата во многу аспекти е суштинскиот национален ритам и еден од највисоките и најблескавите. точките на нашата музика.

Сурдото го означува срцето на самбата што чука © Getty Images

-Како Рио де Жанеиро направи еден од најголемите карневали на историјата по шпанскиот грип

Списокот на самба гиганти е исто така огромен, и секоја селекција ќе направи неоправдани неправди. Како да се изостават уметниците од калибарот на Ноел Роза, Пиксингуиња, Леси Брандао, Џовелина Перола Негра, Кандеја, Вилсон Батиста, Лупчинио Родригес, Адониран Барбоса, Тереза ​​Кристина, Клара Нунес, Зека Пагодињо, Арлиндо Крузаглао, Јорго и толку многу - толку многу! - повеќе? Според тоа, изборот претставен овде е само a можно намалување нанеизбежните џинови на стилот, а уште една подеднакво фер и исто така несомнена листа може да се направи од само примерите што беа изоставени: самбата, на крајот на краиштата, е огромна како и бразилската култура.

Ala das baianas: училиштата за самба се важен дел од културата на самба © Getty Images

-Карневалот во Рио сега може да го прослави својот прв женски тапан мајстор

Имињата избрани овде, во секој случај, несомнено ја претставуваат извонредноста, важноста, успехот и длабочината на ритамот во земјата. Тие се мажи и жени кои со своите животи и дела создадоа и усовршија еден од културните изрази што најдобро го преведуваат најдоброто од Бразил. Од скриените агли на Баија и ридовите на Рио де Жанеиро, гитарата, кавакињо, мандолина, сурдо, тамбурата, перкусиите, гласовите и срцата на самбата денес се раширени низ целата бразилска територија - како еден вид вистински и најголемото богатство, националното.

Бет Карваљо

Бет Карваљо настапува на фестивалот Монтре во 2007 година, во Швајцарија © Getty Images

Важноста на Бет Карваљо за развојот на самбата во Бразил е таква што, во текот на нејзината повеќе од 50-годишна кариера, таа со право стана синоним за ритам. Како да не е доволна неговата неизмерно успешна кариера, овековечувајќи ги класиците како што се „Vou Fertejar“, „Coisinha do Pai“, „Folhas Secas“,„Акредитар“ и „Анданка“ , прекарот на кумата на самбата ја нуди комплетноста на нејзиното наследство – не само како една од најголемите пејачки во Бразил, туку и како уметник и активист.

Картола и Бет Карваљо © репродукција/Јутјуб

Бет го отвори патот за многу други имиња како Зека Пагодињо, Хорхе Арагао, Арлиндо Круз, Алмир Гвинето, а исто така и за повторното откривање и зацврстување на генијалците како Картола и Нелсон Кавакињо – композитори кои, кога ги сними Бет, конечно добија признание и поддршка. Бет Карваљо е совршен пример за возвишеното чувство што може да го има самбата: покрај тоа што е одлична форма на уметност, важен дел од историјата на еден народ.

Исто така види: 8 работи што можете да ги направите за да им помогнете на пчелите да преживеат

Картола

За многумина, Mangueirense Cartola е најголемиот самбиста во историјата © Wikimedia Commons

И покрај тоа што е снимен во 1930-тите од големи уметници како Кармем Миранда, Арачи де Алмеида , Франциско Алвес и Силвио Калдас, Картола ќе сними свој албум само во средината на 1970-тите, кога имал повеќе од 66 години, откако работел како чувар, чувар на автомобили, чувар, соочен со алкохолизам и сиромаштија. Го спаси неговата сопруга Жика, а го спаси и самба: преземен од Бет Карваљо, неговиот прв албум, од 1974 година, обединува репертоар на ремек-дела без исклучок: „Disfarça e Chora“, „Sim“, „Run и Погледни го небото“, „Се случува“, „Имав да“, „СонцетоNascerá” – и ова е само страната А на ЛП, на која се и „Alvorada“, „Alegria“ и повеќе.

Cartola и Dona Zica на насловната страница од албумот на вториот композитор © reproduction

Две години подоцна, неговиот втор албум – исто толку брилијантен, со песни како „O Mundo é um Moinho“, „Sala de Recepção“, „Preciso me Encontro“, „Ensaboa“ и „As Rosas Não Falam“ – би ја потврдиле работата на оној кој, за многумина, е најголемиот самбиста на сите времиња. Ако Мангуеира денес е институција за самба, многу и должи на Картола - и ако можеме да кажеме дека постојат генијалци, Картола е дефинитивно еден од нив.

Дона Ивоне Лара

Дона Ивоне Лара беше првата жена што состави самба-енредо за училиште © Getty Images

Дона Ивоне Лара долго време ја делеше улогата на медицинска сестра со занаетот да биде пионер во сè што правеше во рамките на самбата - да стане еден од големите бразилски композитори и пејачи, и да ја воспостави самбата како не само црна, туку и женска приказна - уште од „Тиас“ кои го основаа ритамот во Рио , сè до крунисувањето на Ивоне Лара кога таа стана, во 1965 година, првата жена што компонирала заплет за самба и го составила композиторското крило на едно училиште. Самба-енредото беше „Os Cinco Bailes da História do Rio“, а училиштето беше нејзиниот Империо Серано, кој ќе стане вицешампион таа година.

Композиторот на парадата на Империо Серано во1990 © Wikimedia Commons

Свои песни, како што се „Sonho Meu“, „Alguém me warned“, „Believe“, „Sorriso Negro“ и „Nasci para Sofrer“ , меѓу другите, би станале скапоцени камења на националното музичко богатство, покриено од уметници како Марија Бетанија, Клара Нунес, Бет Карваљо, Жилберто Гил, Каетано Велосо, Клементина де Хесус, Паулињо да Виола, Мариса Монте, Гал Коста и други. Во 2012 година, таа беше почестена од Империо Серано како кралица - една од оние кои го подигнуваат квалитетот не само на музиката туку и на самата земја.

Исто така види: Кокосовата вода е толку чиста и комплетна што наместо физиолошки раствор се инјектира.

Нелсон Кавакињо

Сцена од брилијантниот документарен филм за Нелсон Кавакињо во режија на Леон Хирсман © репродукција

Ако Нелсон Антонио да Силва од Рио де Жанеиро ја компонираше само самбата „Juízo Final“, тој би сепак заслужуваат да бидат присутни на оваа или на која било друга листа - но Нелсон Кавакињо направи многу повеќе. Истата изјава, на крајот на краиштата, може да биде фер и неоспорно од самбаси како што се „A Flor e o Espinho“, „Folhas Secas“, „Eu e as Flores“ и многу други. Трагичното се наметнува на секојдневното во делото на Нелсон, кое преку неговата поетика го трансформира едноставното и секојдневното во супстрат на длабочините на животот.

Нелсон ја дели сцената со Клементина де Хесус © Wikimedia Commons

Нелсон Кавакињо беше редовен во Zicartola, бар основан од Cartola и Zica кој траеше само година и половинано тоа стана историска средба - таму Паулињо да Виола ја започна својата кариера, а Нелсон настапуваше неколку пати. Неговиот уникатен начин на пеење и свирење на гитара помогна да се зацврсти силата на неговиот стил – кој се смее, но најчесто плаче додека ги истражува светлите, но и темните точки на човековата сентименталност во навистина брилијантно дело.

Клементина де Исус

Клементина игра cuíca © Wikimedia Commons

Роден во градот Валенса, во внатрешноста на државата Рио, во 1901 година , Клементина де Хесус е еден од многуте случаи на уметници кои само во втората половина од својот живот би нашле признание или дури и кариера. Сопственичка на уникатен и непогрешлив тембр, и мешајќи народни и работни песни, песни од времето на робовите, џонго и песни на јорупски во нејзината самба, Клементина ќе стане една од најважните уметници во жанрот, а исто така ќе подвлече и слави силата на црнилото во самбата и во Бразил.

Клементина заедно со француско-италијанската пејачка Катерина Валенте © Getty Images

Пред да стане „Кралица на партијата Алто“ , Клементина работеше како слугинка со децении, сè додека не доби охрабрување од композиторот Херминио Бело де Карваљо во 1963 година.се појави во јавноста на 63-годишна возраст, но и за она што го претставуваше: историјата на црнците, африканската култура, самата музика како суштински елемент на човековото изразување. Клементина беше почестена од неколку школи за самба и беше признаена како член на кралското семејство: нејзиниот прекар не беше случајно „Раинха Гинга“.

Полињо да Виола

Паулињо да Виола е еден од најголемите композитори во Бразил © Getty Images

Како Бет Карваљо, Паулињо да Виола е „млад“ уметник во оваа листа: неговата кариера започна „само“ во 1960 г. , поточно на сцената на легендарниот Жикартола. Меѓутоа, неговата млада возраст беше обратно пропорционална со големината на неговиот талент и неговата елеганција како пејач, гитарист и, пред сè, композитор. Во 1970 година, огромниот успех на „Foi Um Rio que Passau em Minha Vida“ – најсвирената песна на радио станиците во земјата таа година – ќе го проектира Паулињо на целата земја како уметник кој го задржал светлината на самбата.

Паулињо и Мартињо да Вила во раните 1970-ти © Wikimedia Commons

Репертоарот на Паулињо да Виола е целосно беспрекорен и брилијантен, а накитот Генијалците како што се „Timoneiro“, „Coração Leviano“, „Pecado Capital“, „Dança da Solidão“, „Sinal Fechado“ и „Argumento“ се придружуваат на „Foi um Rio...“ за да ја понудат не само убавината на неговата работа како и наритам. Паулињо да Виола е вистински поет: како да ја втиснал во своите песни суштинската мудрост и целосната убавина на зборовите на големите мајстори на кои толку многу им се восхитувал – и од кои станал дел.

-Одоја, Иемања: 16 песни во чест на кралицата на морето

Историјата на Самба

Потеклото на самбата е спорно: некои велат дека е родена во recôncavo на Баија во 19 век, додека други тврдат дека ритамот бил создаден во населбата Естасио во Рио де Жанеиро во 1920-тите - и веројатно сите тие се непрецизно во право. Баиските „тиас“ дојдоа од Реконкаво и помогнаа да се консолидира ритамот во почвата на Рио де Жанеиро, кој подоцна ќе се модернизира и ќе го добие лицето што ќе стане популарно во Рио де Жанеиро. Ритамот беше криминализиран и претрпе полициска репресија - против самбистите на Естасио и нивните гитари - но набрзо стана национален симбол.

Исмаел Силва, еден од креаторите на училиштата за самба во населбата Естасио © Wikimedia Commons

-100 години од божествената Елизет Кардосо: женска битка за уметничка кариера во 1940-тите

Парадите на школи за самба

Официјално првата снимена самба е „Пело Телефон“, од Донга, но и оваа титула е интензивно доведена во прашање и оспорува. Асоцијацијата со карневалот, појавата на улични блокови и парадата на училиштата за самбаќе помогне, особено од 1930-тите па наваму, ритамот да се направи уште попопуларен и поприфатен - „Деикса Фалар“, основана од Естасио самбистас како Исмаел Силва, во 1928 година, се смета за основа за сегашните школи за самба. Првата натпреварувачка парада ќе ја организира новинарот Марио Фиљо во 1932 година.

-10-те најполитизирани моменти во историјата на парадите на училиштата за самба во Рио

Влијание и успех – дури и денес

Зека Пагодињо стана една од најуспешните композитори во Бразил © Wikimedia Commons

-Gilberto Гил и Хорхе Бен Џор повторно снимаат заедно, 44 години по нивниот историски албум

Ритмите од голем успех и важност како што се пагода и боса нова ќе се расплетат од самбата, а исто така би помогнале да се зголеми важноста на овој културен израз во Бразил и неговата историја. Самбата е сè уште исклучително популарен и прославен стил - не само на карневалот и на парадата, туку и во кариерата на имиња како што се Диого Ногуеира, Тереза ​​Кристина, Ксанде де Пиларес, Перикле, Мојсес Маркес, Дуду Нобре и многу други.

Хорхе Арагао и Тереза ​​Кристина © репродукција/Инстаграм

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.