„Секс тест“: што е тоа и зошто е забрането од Олимпијадата

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Дали знаевте дека 42 години, на Олимписките игри се одржуваа „полови тестови“ за да се открие дали спортистките навистина се биолошкиот пол во кој се натпреварувале. Тестовите беа крајно понижувачки и, всушност, беа прогон на интерсексуалните луѓе.

Се започна во 1959 година, со атлетичарката Фоекје Дилема, холандска тркач. Откако таа директно се натпреваруваше со Фани Бланкерс-Коен, која се смета за најдобра тркачка во историјата на Холандија, лекарите решија да ја прегледаат за да видат дали е биолошки машко или женско.

– Иранскиот женски фудбалски тим обвинет за машки голман ја разгоре дебатата за „секс тест“

Тестовите покажаа дека Фоекје има тело различно од нормата. Таа имаше интерсексуална состојба, како што се XY хромозоми, но немаше развој на машки генитални органи. И оттогаш, започна теророт за жените кои се натпреваруваа на Олимпијадата.

Исто така види: Ликовите од цртаните се ќелави за да ги поддржат децата болни од рак

Интерсексуалната спортистка беше забранета од спортот по инвазивните тестови на нејзината анатомија

Оваа практика почна да се периодично : Лекарите на Меѓународниот олимписки комитет ги набљудуваа и почувствуваа гениталиите на жените кои се натпреваруваат за тестисите.

„Бев принуден да легнам на софата и да ги подигнам колената. Лекарите потоа направиле преглед кој, во современ јазик, би изнесувал занемарлива палпација. Наводно билебарајќи скриени тестиси. Тоа беше најсуровото и најпонижувачкото искуство што сум го имала во животот“, опиша Мери Питерс, британска претставничка на модерниот петобој.

Подоцна, тестовите беа сменети во хромозомски тестови, кои ги спречија натпреварувачите со Y хромозом од учество на натпревари.женски натпревари.

– Олимпијада: доктор по математика освои златен медал во велосипедизам

„Оправданоста дадена од субјектот (ИОК), во оваа интервалот што ја предвидува Студената војна беше дека резултатите на некои спортисти од источниот советски блок би биле некомпатибилни со очекувањата за перформансите на една жена. Ентитетот се сомневаше дека мажите се инфилтрираат во женската категорија и дека ќе биде неопходно да се „заштитаат“ жените од оваа инвазија. Потоа, се појавија низа тестови, почнувајќи од визуелна инспекција на гениталиите на сите спортисти, помеѓу 1966 и 1968 година, до хромозомски тестови помеѓу 1968 и 1998 година“, објаснува истражувачката Пол и сексуалност во спортот во УСП Валеска Виго во својот докторат. теза.

Денес овие тестови постојат, но тие веќе не се вршат во голем обем. Сега, кога се испрашува спортист, се прават тестови. Ако спортистката има Y хромозом, а исто така и синдром на нечувствителност на андрогени (состојба кога, дури и со Y хромозом, телото на лицето не апсорбира тестостерон), таа може да се натпреварува. Ноза да се случи ова, следеше огромен скандал.

Марија Патињо беше шпанска тркачка која беше подложена на „секс тест“ во 1985 година, во квалификацискиот натпревар за Олимпијадата во Сеул во 1988 година. Откриено е дека Патињо има XY хромозоми. Сепак, таа имаше гради, вагина и структура на телото токму како кај жената.

„Изгубив пријатели, го изгубив вереникот, надежта и енергијата. Но знаев дека сум жена и дека мојата генетска разлика не ми дава никакви физички предности. Не можев ни да се преправам дека сум маж. Имам гради и вагина. Никогаш не изневерував. Се борев со моето омаловажување“, изјави Марија.

Таа со години се бореше да препознае дека луѓето со нејзината состојба, синдром на нечувствителност на андроген. Таа може повторно да се кандидира и да ја постави основата за сегашните правила за тестирање на полот.

Исто така види: „Вака почнува“: Во Бразил е објавено продолжението на бестселерот „Вака завршува“ од Колин Хувер; знаете каде да купите!

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.