Шведскиот женски фудбалски тим ги заменува имињата со фрази за зајакнување на дресовите

Kyle Simmons 25-06-2023
Kyle Simmons

Бразил е земја на тркалезната топка и ја има една од најдобрите играчи на сите времиња, Марта. И покрај тоа, недостатокот на стимулации, средства и телевизиски простор сè уште е реалноста на женскиот фудбал. Да не зборуваме за предрасудите и онаа позната фраза која се уште инсистира да се изговара: фудбалот е машка работа .

Но, ова сценарио не е ексклузивно само за Бразил. И за да се бори против овој тип на ретроградно размислување, Шведскиот женски тим , во партнерство со Адидас, ја започна кампањата #InYourName . Униформа со ограничено издание со фрази за зајакнување втиснати на грбот на играчите, каде што ќе бидат испишани имињата на спортистите.

„Верувај во себе“

Исто така види: 13 производи кои ќе ви ја олеснат рутината (и кои може да се купат онлајн)

Фразите ги смислиле влијателни жени од Шведска и бараат охрабрување девојките од целиот свет да ги остварат своите цели, без оглед на предизвиците и предрасудите со кои ќе се соочат на патот.

Исто така види: Бразилец креира инвалидска количка за кучиња со инвалидитет без да наплаќа ништо

„Верувам дека жените можат да направат сè на што ќе им помислат“

Одличен начин за славење Меѓународен ден на жената , не мислиш?

Слики @ Откривање

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.