Симпсонови: што треба да знаете за анимираната серија која ја „предвидува“ иднината

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Симпсонови не е една од најпознатите анимирани серии во светот за џабе. Конфузијата на Хомер, Марџ и нивните деца во градот Спрингфилд плени различни генерации во текот на повеќе од 30 години кога програмата беше во етерот. Наративните смели, непочитуваните шеги и одредена предиспозиција за „предвидување“ на настани од реалниот живот ја комплетираат успешната формула на еден од најтрајните цртани филмови на телевизија.

– Симпсонови можеби ги предвидоа последните поглавја од Game of Thrones

Како да ги запознаете Симпсонови малку подобро? Собравме клучни информации и други важни детали за серијата кои не можете да ги пропуштите.

Кој е креаторот на Симпсонови?

Мет Гронинг за време на панелот за „Симпсонови“ на Comic-Con 2017 година.

Симпсонови беа создадени од цртачот Мет Гронинг и објавена на американската телевизија во 1987 година. Трејси Улман шоу“ на каналот Фокс. Одговорот на јавноста беше толку брз и позитивен што во рок од две години стана свое шоу, емитувајќи се за прв пат како божиќен специјал на 17 декември 1989 година.

– Со главната жена, креаторот на „Симпсонови“ премиерно прикажува серија на Нетфликс; види трејлер

Првата скица на ликовите ја направи Гронинг за 15 минути, додекачекаше во чекалната на канцеларијата на Џејмс Л. Брукс . Продуцентот на „Шоуто на Трејси Улман“ побара од цртачот да идеализира дисфункционално семејство да се појави меѓу паузите на шоуто.

Во текот на 33 сезони, Симпсонови освоија 34 статуетки Еми и беше избрано за најдобро ТВ шоу на 20 век од страна на магазинот Тајм во 1999 година. Една година подоцна, доби ѕвезда во Холивуд Патека на славните. Подоцна, освои книга исполнета со куриозитети за нејзината продукција, стрип верзија, па дури и стана филм во 2007 година.

Исто така види: „Американскиот Стоунхенџ“: Споменикот што конзервативците го оценија како сатански е уништен од бомба во САД

Кои се главните ликови на Симпсонови?

Официјално во емитување од 1989 година, „Симпсонови“ е една од најдолгите анимирани серии на ТВ.

Серијата ги следи животите на семејството Симпсон од средната класа, формирано од несоодветните Хомер и Марџ, заедно со нивните деца Барт, Лиза и Меги. Жителите на раздвижениот град Спрингфилд, тие се ликови колку што се сложени, колку што се харизматични и речиси сите беа именувани по членовите на семејството на креаторот Мет Гронинг (со исклучок на Барт).

– Хомер Симпсон: Тој е татко на семејството, претставен според стереотипите на Американците од работничката класа. Мрзлив, неспособен, неук и безобразен, сака да јаде крофни. Тој работи како безбедносен инспектор во градската нуклеарна централа, но често се впушта во други работи околуво текот на сезоните. Тоа е единствениот лик што се појавува во секоја епизода.

– Марџ Симпсон: Сопругата на Хомер и мајка на семејството. Тоа е стереотип за приградската домаќинка во Америка. Секогаш трпелива со нередот на нејзиниот сопруг и детските збрки, таа го поминува поголемиот дел од своето време грижејќи се за домашните работи.

– „Симпсонови“ оживуваат во застрашувачки вистински цртежи. Марџ и Хомер се издвојуваат

– Барт Симпсон: Тој е најстариот син, има 10 години. Барт е типично бунтовно момче кое добива ниски оценки на училиште, сака да лизга и да му пркоси на својот татко.

– Лиза Симпсон: Таа има 8 години и средното дете. Најразумниот и најразличен од семејството. Таа е интелигентна, студиозна, ангажирана во социјални цели, покрај тоа што свири саксофон и е вегетаријанка.

– Меги Симпсон: Таа е најмладата ќерка, бебе од само 1 година. Тој секогаш цица цуцла и, со текот на годишните времиња, покажува невообичаена способност да ракува со огнено оружје.

Намерата на програмерите беше да ја искористат стандардната конфигурација на ситкомови (ситуациска хумористична серија) за да ја структурираат анимацијата и да ја раскажат приказната за типично северноамериканско семејство, само со поетска лиценца бидејќи тоа е цртеж, на курс. Пример е именувањето на местото каде што живеат Симпсонови Спрингфилд: има 121Спрингфилдс во САД, ова е едно од најчестите имиња на градови во земјата.

Исто така види: Музејот на Ван Гог нуди повеќе од 1000 дела во висока резолуција за преземање

„Предвидувањата“ направени од Симпсонови

Покрај изборот на Доналд Трамп , неколку други ситуации прикажани во Симпсонови се случија во реалниот живот, колку и да изгледаат апсурдни на почетокот. Подолу ги наведуваме главните „предвидувања“ за иднината направени во серијата.

Ковид-19

Во епизодата на четвртата сезона „Marge in Chains“, жителите на Спрингфилд паничат поради појавата на нова болест со потекло од Азија, таканаречениот „осака грип“. Очајни по лек, населението го прашува Др. Хиберт. Најизненадувачки е што оваа приказна се емитуваше во 1993 година и дури го прикажува нападот на рој пчели убијци, многу сличен на облакот од скакулци што го исплаши светот во 2020 година.

Светското првенство 2014

Во „Не треба да живееш како судија“, епизода од 25-та сезона што се емитуваше неколку месеци пред почетокот на Светското првенство во 2014 година , Хомер е поканет да работи како фудбалски судија на настанот. Оттогаш па натаму, се предвидуваат некои ситуации: ѕвездата на бразилскиот тим се повреди за време на натпревар (како Нејмар), Германија го победи Бразил во финалето на турнирот (не беше само 7-1) и група директори се обидуваат да манипулира со резултатот од игрите (што наликува на случајот соКорупцијата на ФИФА која се појави во 2015 година).

– 6 историски моменти кога Светското првенство беше многу повеќе од фудбал

Купување лисици од Дизни

Во 1998 година, една од сцените на епизодата од десеттата сезона „When You Dish Upon a Star“ ја прикажува фразата „A Division of the Walt Disney Company“ под логото на 20th Century Fox, тогашниот емитувач на The Simpsons. Деветнаесет години подоцна, Дизни ја проширува својата империја со купување на Фокс.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.