The Age of the Barmaids: Жените во барот зборуваат за освојување на работата зад шалтерите

Kyle Simmons 09-08-2023
Kyle Simmons

Алкохолните пијалоци постојат уште од неолитскиот период, но неверојатно, дури и денес тоа може да биде раѓање за женската јавност, не само да пие без вина и во мир, туку и да работи во околината. Во сценарио во кое сè уште доминираат мажи, тие прават начин да покажат дека Ерата на бармаидите пристигна, термин кој не е популаризиран во Бразил, кој користи шанкер за сите жанрови. Присуството на жени во барот постојано се зголемува во коктели , без разлика дали се во производство, во бар или како клиенти.

Исто така види: Која година е денес: Фарм конечно ја лансираше колекцијата GG благодарение на Маријана Родригес и нејзиниот манекен 54

Тоа беше во средината на 19-ти век дека првата кафеана ѕвезда. Ада Колман (1875-1966), или Коли, беше главен шанкер во хотелот Савој, Лондон, 20 години. Тој испиша историја не само за неговиот коктел Hanky ​​Panky , кој содржи Фернет, вермут и џин, туку и за извонредната улога што ја постигна, инспирирајќи ги генерациите што доаѓаат. Во Бразил, вреди да се истакнат пионерите Сандра Мендес , активна во 80-тите и Талита Симеес , консултант во барот, која почна да се забележува во 2000-тите кога беше на чело на барот во Хотел Unique

И покрај тоа, со оглед на малите можности на пазарот, тие се малку. И добри! Тие би биле како модерни вештерки кои ризикуваат да го надминат токсичниот оган на машките суети. Пијте вештерки, тие секогаш учат напорно за да се подобрат и совладаат техниките, да учат за различни работи и да најдат нови состојки заноќна.

Во 2013 година, за време на нејзиното породилно отсуство, таа одлучи да оди на курс за бармен во Сенац за да ја подобри својата техника. Работела како келнерка во ресторани и така влегла во Френк Бар , во исто време кога Мишели Роси била вработена. „Љубопитна сум. Стигнував порано и останував таму во кујната, помагајќи и учејќи за подготовката на состојките. Имам големо восхит кон неа“ , објаснува тој. Токму кога нејзината пријателка си замина, Адријана ја презеде позицијата шеф на инпутно производство, во јули 2017 година.

Професионалецот, кој сè уште го сака барот, работи зад сцената на коктел забави. Тој е одговорен за целото занаетчиско производство на барот, како што се сирупи, гарнитури, желеа, дехидрирани производи, урда, ѓумбир и тоник. Сè е направено во куќата, па дури и портокаловата пушка повторно се користи. „Штом влегов, главниот шанкер, Спенсер Амерено , прелистуваше ново, прилично обемно писмо. Развивањето на 55 влезови беше мојот најголем предизвик и најголем подарок“ , се пофали таа, која повеќе изгледа како научник во лабораторија среде толку многу експерименти, ароми, вкусови, текстури и мали капки каприц.

Забележувајќи го посилното женско присуство во областа на баровите и пиварите, сегашниот студент по слаткарница ги истакнува предностите на ангажирањето жени на работа. „Понекогаш е тешко да се пристапи до лентата без да се регистрирате соПортфолио на вашето искуство. Не можевме да направиме тест за да покажеме дека ја разбираме темата. Но, ние го рушиме мачизмот и имаме специфични карактеристики во наша корист, како минимализам, деликатес, прецизност, нешта неопходни во производството на коктели од високата класа .“

На од другата страна на барот, таа сè уште гледа мало движење на самохрани жени на Франк, каде што обично се собираат во групи. Но, тој веќе забележал поголем интерес за универзумот на пијалоци и дека наводните „женски“ пијалоци стануваат карта надвор од палубата. „Супер жените излегуваат од Космополитен овде. Тие се многу љубители на горчливите. Имам клиент кој доаѓа овде и пие само Негрони“ .

Кога побарав предлог, Адријана на овој новинар му го послужи Scofflaw , што е нема залиха.тековно мени, но може да се нарача во секое време. Во прекрасна чаша, пристигнува смесата од бурбон, вермут, сицилијански лимон, сируп од калинка и горчици од портокал. Причината за оваа опција? Фасцинантната приказна зад коктелот. Во екот на прохибицијата, во 1920-тите, The Boston Herald организираше конкурс за номинирање на лице кое пиело нелегално, било во барови или нелегално купувајќи алкохол, како што било забрането. Резултатот беше ова име, што се преведува како: „ таа што се потсмева со законот “. Вака ќе продолжиме, колку што е потребно.

На здравје, дами!

Фото: Brunella Nunes

составете го котелот со идеи.

Но кои се тие? Каде живеат? Како се хранат овие суштества кои инсистираат да се мешаат таму каде што не се посакувани? Подолу, го истражуваме овој феномен, кој е тоа што жените на важни позиции во баровите во Сао Паоло, секојдневен предизвик за освојување на вселената и желбата никогаш повеќе да не се слушне прашањето што ги става под контрола нивните способности: „но дали знаете како да го направи тоа? да пие?“ . Момци, поштедете нè. Погледнете и научете.

Neli Pereira

Партнер и шеф на бар во Apotecário/Espaço Zebra

Фото : Ренато Ларини

Шанкерката и новинарка од Куритиба дома ја гледала баба и како прави пиво и джинджифилово. Потоа, тој научи да пие виски од неговиот татко, радио-предавачот Луис Ернесто Переира, и никогаш не се откажа од етил битер. „Пиев различни видови виски додека моите пријатели пиеја пиво во клубот“ , тој раскажана на масата на нејзиниот прекрасен и гостопримлив бар, Apotecário , спикер лоциран во подрумот на уметничката галерија Espaço Zebra , во сопственост на нејзиниот сопруг и уметник Ренато Ларини .

Исто така види: Ултра сочниот стек од лубеница што го дели интернетот

Вкусот за пијалок со полно тело ја натера да ја проучува темата. Секој пат кога патувал во Европа учел за некоја поврзана тема, посетувал дестилерии и ги дегустирал локалните деликатеси. На Стариот континент магистрирал на бразилскиот културен идентитет, тема што исто така ја оживеал, и повеќе, го приклучил корисното на пријатното:квалитетен алкохол со лековити билки од Бразил. Јурубеба, катуаба, паратудо и каркеја добија нови значења преку рацете на Нели.

Тогаш кога се врати таа засекогаш ја презеде улогата на „билна лудачка“. . Вистинската љубов ја пронашол во еден бар во Париз, каде што на располагање имал многу натопени качаки, многу бразилска практика. Грубо кажано, тоа е мешавина од кора, корен и „заборавено“ растение во некој дестилат. „Оттогаш полудев. Го ставив моето прво писмо овде и оттогаш Моето време го вложувам во шишиња со фокус на авторски и аптекарски бразилски коктели .

Алхемичарот беше пионер во преземањето на практиката до коктели со висока класа, со цел да се поедностават коктелите: четири или пет состојки се доволни за да имате одличен резултат. Најпознатиот пијалок што го прави е освежителниот Apotecário, составен од џин, ѓумбир, босилек и многу мраз.

Фото: Рафаела Пепе

Покрај шанкот, таа се трансформираше нејзината работа на знаме, животен проект, заснован на длабинско истражување што ќе стане книга, што ќе излезе во јули оваа година. Каде и да оди, тој бара регионална билка за да се фрли среде грмушка за да научи да препознае што е најдобро таму. „ Ова е богатство кое, ако знаеме што е, нема да дозволиме да се изгуби “.

Посветувајќи добар дел од своето време на пијалоците однејзиниот бар, кој е нејзиниот храм и омилено место во светот, Нели се чувствува горда на нејзините пријатели и колеги кои прават кариера во баровите во Сао Паоло, но без да биде измамена. Денес стана досадно да нема жена во бар бригадата. Но, не е доволно само да ја ставиме таму. Потребно е да и се обезбедат услови за работа, компатибилна плата, да се чувствува добро и безбедно во работната средина.“

A шанкер исто така ги бојкотира настаните во кои нема женско присуство и укажува на недостаток на жени вметнати во самата индустрија. „Мислам дека има уште долг процес пред да прифатат дека ќе бидеме главни шанкери и ќе не доведат на позиции во индустријата, како што се главен миксолог, главен дестилатор (специјалист за дестилација) и развој на производи, како што се џин, вермут и качака. Сакаме да бидеме во првите редови“, заклучува.

Мишели Роси

Раководител на бар во Fel

Фото: Tales Hidequi

Во средината на 2006 година Мишели почнала да го надополнува својот приход со хонорарци во барови и ресторани во Флорианополис. Кога пристигнала во Сао Паоло, во 2010 година, имала малку среќа, според неа, да работи во ноќниот клуб Алберта #3 , во кој биле задолжени жени. „Мислам дека ако сте во куќа со жена водач, таа ќе ве погледне со малку повеќе емпатија“ , рече тој. Но, секогаш има проблеми и секогашќе има некој од спротивниот пол да се сомнева во тебе . Почнав да ги гледам момчињата кои работат во барот и никој не сакаше да ме учи. Научив, на око, како да правам коктели“ .

Тој го сакаше овој универзум, посетуваше многу курсеви и отиде во други установи, како што е Френк Бар , една од најдобрите од главниот град Сао Паоло. Моментално е одговорен за Fel , шармантен бар во подрумот на зградата Копан фокусиран на заборавените класици. На нејзината сегашна позиција, покрај тоа што го води тимот во кој има вкупно шест жени и еден маж, таа го подготвува менито, балансирајќи ги рецептите за денешното непце.

На нејзиниот шалтер предлозите се базираат на алкохоличарот профил на секое лице.клиент. Нема простор за таканаречените „женски пијалоци“, бидејќи вкусот нема пол . „Историски, мажите почнуваат да пијат порано и поминуваат повеќе време во барот пиејќи. Ако им го дадете тој литар багаж, жените ќе почнат да пијат пополни работи“ .

Тоа е, вкусот е еволуција, која се цензурира и се повлекува од женската публика секогаш кога тие инсистираат да туркаат најслаткиот или најмазниот пијалок во куќата, или кога едноставно ги спречуваат да бидат во барот. „ Колку помалку жените излегуваат да пијат, толку помалку нивните пупки за вкус се развиени за да пијат нешто покомплексно. Значи, кога ќе ја спречите жената да оди или да влезе во барот, навистина го ограничувате нејзиното непце“ .

Мишелија користи можноста да и го даде тој основен поттик на машката публика која не ја пропушта можноста да се посрамоти. „Повеќе ми се допадна шалтерот кога ги имаа осамените и депресивните. Денес најмногу го имате мажот кој сака да покаже дека знае повеќе од вас. Има две основни прашања кои секогаш ги поставуваат, неконформистите: „сите ли пиете?“ и „кој е шанкер?“ .

Фото: Tales Hidequi

Во времето на изборите, кога почувствувала дека индивидуалните слободи може да бидат сè повеќе загрозени, шанкерката го создала пијалокот Дандара , во чест на бразилскиот воин хиломбола , следејќи го повеќе феминистичка пристрасност. „Тоа е коктел со пополно тело, со повеќе слоеви на вкус, но не е тешко да се пие. Убаво е и добро се спушта во топлите денови“ .

Покрај голтките, Дандара имаше и развој: проектот Eu Drink Sozinha . Создаден со цел да ја подигне свеста за прашања поврзани со родовата еднаквост и зајакнување, тој се стреми да ги поттикне жените да одат во барови. На Инстаграм, ја истакнува работата на жените во филијалите низ целата земја , покажувајќи дека нема недостиг од потенцијал. А кој е советот на Мишели за оние кои сакаат да се занимаваат со кариера? „Мислам дека жената треба да учи и да ја совлада техниката на класиците. Иако не разбирате што правеле пред 100 години, не разбирате ништо од правењето коктели. Неопходно е да се разбере оватехника за подоцна да вклучите други и да создадете своја. Не сакате да прескокнувате чекори. И секогаш барајте почит.“

Андреа Кога

Партнер-сопственик и главен шанкер во Nomiya

Фото: Маријана Алвес

Откако помина речиси 10 години работејќи со архитектурата и урбанизмот, Андреа реши да истражува други форми на изразување. Во потрага по неговото јапонско потекло, тој навлезе во културата и моментално учи за типичната церемонија за чај. На крајот на 2017 година, таа стана партнер со нејзината пријателка Mayã Sfairdo за да отвори Nomiya , мал јапонски бар во Куритиба, каде што истражува една од нејзините омилени состојки во моментот: сируп од оцет „грмушка“. Се користат и сируп од црн сусам, зелен чај и шочу, јапонски дестилат од ориз и маниока.

Иако движењето на женското јавно пиење сè уште е срамежливо, таа веќе го забележува растот на жените во гранката во градот од коктел. „Нишата расте и се здружува. Џејси Андраде е една од оние кои започнале овде во оваа област и секогаш се труди да ги зближи шанкерите, истакнувајќи ги кога може“ , истакнува таа, наведувајќи го и проектот на Мишели Роси кој, Патем, неговата работа беше препознаена и спомната од сите жени присутни во оваа статија.

На дневна основа, Андреа открива дека, со оглед на нејзиниот пол, дел од играта е да се претстави себеси во различни начини во одредени ситуации . „Морам да имам „чувство“ за да знам дека ако се ставам себеси како сопственик на претпријатието, ќе ме третираат поинаку од добавувачот, од некој дистрибутер“ . Но, најголемиот проблем е постојаното преиспитување на компетентноста, дури и во вашиот бар.

„Еднаш, еден клиент разговараше со нашата касиерка и инсинуираше дека барот е негов. Кога нашата вработена покажа на мојата партнерка, велејќи дека таа е сопственичка, клиентот се запрепасти и избувна: „А, се шегуваш? тој е сигурен?'. Потоа почнувам да размислувам, кој е најдобриот начин да одговорам? Дали личноста разбира дека е навредлива? Секогаш се трудам да играм на сигурно и да ги натерам луѓето да се прашуваат зошто не можев да бидам сопственик.“

Фото: Ерика Полето

Истиот човек кој ја доведува во прашање улогата на жената во локалот е онаа која, несвесна и целосно несвесна, може да го вознемирува сопственикот на објектот. Андреа размислува за пристапите и верува дека постои игра на моќ помеѓу двете страни на шалтерот , бидејќи, бидејќи тие командуваат со занает, не можат да дадат одредени одговори или немаат учтивост. „Тука лежи задоволството на клиентот, да се најде право на вознемирување на очигледно безопасен начин, знаејќи дека нема да има никакви последици“. Запомнете дека субјектите од овој тип секогаш ќе имаат ризик да бидат протерани или осудени.

Нотоа не е она што ќе ја натера да се чувствува немоќно или инфериорно, бидејќи од моментот кога жената ќе стане свесна за своите можности, нема кој да ги одземе. „Од моментот кога жената ќе го надмине предизвикот за кој веруваше дека не е способна, таа се трансформира себеси, се гледа себеси способна за се. Нема кој да ја повлече назад жената која ќе ѝ се свести и ќе ја види силата што ја има. Тоа е само врата што треба да се отвори, да се отворат илјада други врати со бесконечни можности“ , истакнува тој.

Според мислењето на Андреа, основните состојки за да се биде добра шанкерка започнуваат со самосвест, поминуваат низ емпатија, перцепција, проактивност и завршуваат со понизност, бидејќи секој во барот мора да има волја да функционира на најдобар начин, во групна работа. „Исто така, треба да учите напорно, да пробате различни видови храна и пијалоци и секогаш да разменувате идеи со другите колеги во областа. Луѓето се сè!“ .

Адријана Мораис

Раководител на производство во Френк Бар

Фото: Брунела Нунес

Со мајка од Минас Жераис, Адријана на млада возраст посетувала кадри во Минас Жераис. Како што растел, ги гледал чичковците како пијат и не ја пропуштал можноста да ја испие пената од пивото на татко му . Вкусот за пиење ја натера да работи со забави на отворени барови веднаш штом наполни полнолетство. Оттогаш, поминаа 14 години во маката

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.