Твитер ја потврдува „вечната“ домашна канцеларија и го истакнува постпандемискиот тренд

Kyle Simmons 01-08-2023
Kyle Simmons

Е-пошта од извршниот директор на Твитер Џек Дорси изненади некои вработени. Тој најави дека дел од работењето на компанијата сега трајно ќе се одвива преку домашна канцеларија, а не само во овој период на карантин со кој се соочува светот како резултат на новата пандемија на коронавирус. Некои работници сепак ќе треба да доаѓаат на Твитер за активности лице в лице, како што се услугите за одржување.

– Твитер никогаш нема да има копче за уредување, вели основачот на општа тага на нацијата

Позицијата на брендот веќе се очекуваше и претставува промена во работната култура на компаниите, кои на некој начин се чини дека забележуваат дека нивните вработени можат повеќе да работат кога не се соочуваат со стресни рутини во сообраќајот или кога успеваат да останат поблиску до своето семејство, на пример.

„Размислувавме сериозно за важноста да бидеме една од првите компании кои целосно го сменија својот модел на работа лице в лице во домашна канцеларија“ , објави Твитер на Американски BuzzFeed.

– Тиндер го блокира Оркут, кој се жали на Твитер. И интернетот е смрден

Исто така види: Неверојатната приказна за бразилското момче кое пораснало играјќи си со јагуари

Според компанијата, ова е работен модалитет кој го гарантира здравјето и благосостојбата на своите вработени и по пандемијата. Твитер почна да ги охрабрува луѓето да работат од дома во март оваа година, кога коронавирусот се прошири низ САД, каде што е седиштето на компанијата.Другите технолошки гиганти како Мајкрософт, Гугл и Амазон го направија истото.

– Твитер користи кориснички меми како кампања во метрото во Њујорк и Сан Франциско

Во истата е-пошта што ја најави промената на работењето оваа недела, Твитер исто така извести дека неговите американски канцеларии ќе бидат само ќе може повторно да се отвори по септември и дека службените патувања ќе продолжат да се откажуваат до ова повторно отворање. Компанијата, исто така, ги одложи сите планирани настани лично до крајот на 2020 година.

Исто така види: Рекордот за најстар човек во светот ќе биде срушен кон крајот на овој век, се вели во студијата

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.