Вештачката интелигенција ги претвора сериите како „Family Guy“ и „The Simpsons“ во жива акција. И резултатот е фасцинантен.

Kyle Simmons 02-07-2023
Kyle Simmons

„Family Guy“ беше премиерно прикажан во 1999 година на Fox и оттогаш стана икона на нашата популарна култура. Рутинските и живи авантури на Питер, Лоис, Крис, Меган, Стиви и кучето Брајан се во етерот не помалку од 400 епизоди, обезбедувајќи многу хумор во секоја сцена. Заедно со „Симпсонови“ , може да се каже дека анимираниот ситком создаден од Сет МекФарлејн го промени телевизискиот пејзаж во 2000-тите, и поради нејзините пародии и поради неговите референци на актуелниот свет.

Сега, во 2023 година, многу години по неговото откажување, „Family Guy“ се враќа, но овој пат во крв и месо. Вештачката интелигенција ја трансформираше анимираната серија во жива акција од 80-тите, во најчистиот ситком стил на тоа време. Иако беше објавена само почетната сцена од серијата, требаше да видиме како би изгледале нивните митски ликови кога би биле вистински. А резултатот е едноставно фасцинантен.

„Family Guy“ се врати, но овој пат од месо и крв

Творец на таков дигитален подвиг е корисникот на YouTube Lyrical Realms и тој го искористи MidJourney за да ја изврши конверзијата. „Сите слики доаѓаат директно од Midjourney, но тие не се појавија само со помош на текстуални инструкции, тоа беше комбинација од користење на постоечки слики и користење исто така, исто така“, изјави авторот на видеото за веб-страницата Magnet . Тој исто така вели дека користел фотошоп за отстранување предметистранци или да ги одвои слоевите и да даде 3D ефект.

„Инженерскиот дел беше дефинитивно најтешкиот дел, морав да генерирам огромна количина на слики пред да почне да ја гледа светлината на денот и конечно успеав да генерирај го видот на изгледот што го барав ( околу 1.500 слики ). Откако беше генериран првиот знак ( Петар ), остатокот беше малку полесен. Најтешките за мрестење беа Кливленд и Кагмир“, објаснува тој.

Питер Грифин е со прекумерна тежина, додека неговата сопруга Лоис Грифин ја има нејзината потписна црвена фризура

Авторот вели дека беа потребни приближно цели пет дена за да се спроведе проектот, бидејќи додека вештачката интелигенција ги генерираше сите тие слики, тој не можеше да продолжи и постојано се одложуваше. И покрај тоа што се приклучи на YouTube пред само еден месец, Lyrical Realms веќе има повеќе од 13.000 претплатници на платформата, а неговото видео „Uma Família da Pesada“ има речиси 5 милиони прегледи.

Аудивизуелното парче има интересни детали. Вистина е на изворниот материјал: Питер Грифин е со прекумерна тежина, носи бела кошула, тркалезни наочари и зелени панталони, додека неговата сопруга Лоис Грифин ја има потписната црвена фризура. Некои од понеобичните имагинации се бебето Стиви Грифин (кое нема глава за рагби топка) и кучето Брајан Грифин (кој овде е вистинско куче).

Исто така види: Весникот го посочува Мбапе за најбрзиот играч на светот: Французинот достигна 35,3 км/ч на Светското првенство

„Семејниот човек“ не бешеединствената серија од детството на многу интернет корисници која е пресоздадена со вештачка интелигенција. Има и други како „Симпсонови“ или „Скуби-ду“ - иако нивниот квалитет и сличности оставаат нешто да се посака.

Гледајте ги видеата:

Исто така види: Илустратор покажува како би изгледале принцовите од Дизни во реалниот живот

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.