„Време е Жаир да си оди“: прво место на рангирањето на најслушаните песни во светот на Spotify

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Овој понеделник (31.10), еден ден откако Луиз Инасио Лула да Силва беше избран за претседател на Бразил и го победи кандидатот за реизбор, Жаир Болсонаро , песната „ Tá Na Hora do Jair Já Ir Escolha“, од Тиаго Доидао и Хулиано Мадерада, се појавува на 1-во место на листата „Viral 50 – Global“, од Spotify . Таа, исто така, води на рангирањето „Топ 50 – Бразил“, кое ги наведува најпуштаните песни во моментот.

Хулиано Мадерада и Тијаго Доидао: хумористичната критика на Болсонаро стана вирална на социјалните мрежи

Хитот, кој прави хумористична критика на Болсонаро, веќе стана вирален на социјалните мрежи како што се TikTok и Instagram за време на кампањата на Лула, но доби уште поголем замав со исходот на вториот круг од претседателските избори. Ова ја натера да го достигне врвот на посакуваната листа на 50 најслушани песни во светот, надминувајќи ги песните како „Worth Nothing“, од Twisted и „Bow“, од MFS.

Љубопитноста е дека уште една песната што го избра претседателот за тема, „Lula Lá no Funk (O Pai Tá On)“, на диџејот Фабио ACM, го зазема петтото место во истото глобално рангирање.

Исто така види: 17 фантастични цвеќиња кои изгледаат како да се нешто друго

Во писеиро ритам, џингл „Tá na Hora do Jair…“ е од Хулиано Модерада, поранешен наставник по математика со диплома по агрономија, кој го создаде бендот Мадерада заедно со Тиаго Доидао.

Мадерада веќе објави други песни од политичка природа. вклучувајќи ги и оние посветени на Лула, како што се „Lambadão do 13“ и „Volta, MeuГереиро“.

На Јутјуб , песната ја надмина границата од 2 милиони прегледи:

Исто така види: Првите и убави фотографии на Блес со нејзините родители Џована Јубанк и Бруно Гаљасо

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.