Запознајте го првиот отворено геј претседател на светот

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

58-годишниот отворено геј политичар Паоло Рондели беше избран за еден од двајцата „владејачки капетани“ на Сан Марино, една од најстарите и најмалите републики во светот. Паоло е цврст бранител на правата на ЛГБТ+ луѓето во неговата политичка борба и сега ќе претседава со земјата од 34.000 жители, која се наоѓа во североисточна Италија.

Тој беше избран на 1 април и ќе ја сподели функцијата со Оскар Мина шест месеци. Тие ќе претседаваат со големиот и генерален генерал на нацијата Сан Марино. Пред изборите, Рондели беше заменик во парламентот на Сан Марино, покрај тоа што беше амбасадор во САД до 2016 година.

Паоло Рондели е првиот отворено геј претседател кој води земја во светот

„Јас веројатно ќе бидам првиот шеф на држава во светот кој припаѓа на ЛГБТКИА+ заедницата“, рече Рондели во објава на Фејсбук. „И така победивме...“

– Групите се обединуваат за да покажат дека е можно да се создаде посвесна и порепрезентативна политика

„Ова е историски ден, што ме исполнува со радост и гордост, бидејќи Паоло Рондели ќе биде првиот шеф на држава што припаѓа на ЛГБТ+ заедницата, не само во Сан Марино, туку и во светот“, рече Моника Сирина, италијанска сенаторка и ЛГБТ+ активист во објавата. на социјалните мрежи. Таа додаде дека политичарот сè уште е голем бранител на правата на жените, не само во неговата земја.

Арсигеј Римини, организација за праваЛГБТ+ со седиште во соседниот Римини, во објава на Фејсбук му се заблагодари на Рондели за „неговата услуга за ЛГБТИ заедницата“ и за борбата „за правата на сите“.

Иако Рондели е првиот познат геј шеф на држава, многу нации избраа ЛГБТ+ шефови на влади, вклучително и премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел и српската премиерка Ана Брнабиќ. Организацијата рече дека се надева оти Италија ќе го следи примерот на Сан Марино „на овој пат на напредок и граѓански права“.

-Првата транс-женска пратеничка во историјата на Јапонија може да биде почеток на голема промена

Италија беше критикувана дека бавно презема мерки за правата на ЛГБТ+. Минатата година, италијанскиот сенат го блокираше предлог-законот за борба против злосторствата од омраза врз жените, ЛГБТ+ лицата и лицата со попреченост по интервенцијата на Ватикан.

„Се надеваме дека Италија дава пример на овој начин на напредок и граѓански права“, додаде Арсигеј Римини, организација каде Рондели некогаш беше потпретседател.

Исто така види: Stranger Things: колекцијата за шминка на MAC е совршена за победа над демогоргоните и другите чудовишта; проверете!

Сан Марино воведе правно признавање за истополовите парови во 2016 година. беше значаен чекор напред за државата, каде што хомосексуалноста беше казнива со затвор до 2004 година.

Сан Марино е основан во почетокот на 4 век. Опкружен со италијанските планини, тој е еден од ретките градови-држави во Европа кои преживеале до ден-денес.заедно со Андора, Лихтенштајн и Монако.

Исто така види: 15 супер стилски тетоважи за уши за да добиете инспирација и да се налутите

—САД: приказната за првата трансродова жена која зазема висока позиција во сојузната влада

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.