Запознајте ја единствената отровна птица на планетата, новооткриена од научниците

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Птиците од родот Питохуи , се птици пејачки кои ги населуваат тропските шуми на Нова Гвинеја . Овој род има шест видови опишани досега, а три вида се потенцијално отровни. Познати и како „птици за ѓубре“, овие животни имаат одредена особеност: тие се единствените отровни птици на планетата .

Откриен неодамна од науката, но долго време познат од домородците на Папуа Нова Гвинеја, Pitohui dichrous или питохуи со качулка, има токсична компонента наречена хомобатрахотоксин. Овој моќен невротоксичен алкалоид има капацитет да ги парализира дури и срцевите мускули.

Труењето настанува кога отровот се става во контакт со кожата (особено кај малите рани), устата, очите и мукозните мембрани на носот на животните. предатори. Првите симптоми на труење се вкочанетост и парализа на зафатениот екстремитет.

Поради оваа причина, луѓето кои го познаваат избегнуваат да го допираат. Научниците веруваат дека токсинот присутен кај птиците доаѓа од нивната исхрана, која главно се состои од бубачки од семејството Melyridae . Овие бубачки се извор на отровот кој се наоѓа кај птиците, а истиот феномен може да се забележи кај жабите од фамилијата Dendrobatidae кои се родени во прашумите во Централна и Јужна Америка. Кај жабите, вакакако и кај птиците од родот Pitohui, храната е извор на токсини кои се наоѓаат кај животните.

Видете неколку слики од оваа прекрасна, но опасна птица:

Исто така види: Ретки фотографии ја прикажуваат (сега постарата) девојка која служела како модел за „Алиса во земјата на чудата“

Исто така види: Најстарата пицерија во светот е стара над 200 години и се уште е вкусна

[youtube_sc url="//www.youtube.com/watch?v=Zj6O8WJ3qtE"]

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.