Женскиот гол снимен од објективот на Maíra Morais ќе ве маѓепса

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Голотијата сè уште е табу тема, но со помош на фотографијата, темата станува поприфатлива, па дури и цел на восхит. Користејќи ја женската фигура како гориво за прекрасни серии фотографии, бразилската уметница Маира Мораис успева да сними слики кои се дел од сонувачкиот, фантастичен и поетски универзум направен од жени кои не се само голи, туку и бесплатно .

Во 2011 година, Маира им приоѓаше на девојките на улица за да ги фотографира облечени во истиот фустан за серијата „O Vestido de 10 reais“, што на крајот и даде доверба да ги убеди анонимните луѓе и пријателите да се соблечат за фотографии полн со личност и елементи кои се однесуваат на неговите инспирации, кои доаѓаат од филмови и места. Јас сум прилично лош на локацијата. Многу се губам во секојдневниот живот . Неколку од овие патувања кои теоретски би ги потрошила веќе ми дадоа идеи поради местата што ги најдов... Грмушки, напуштени куќи итн.“ , изјави таа за Hypeness .

Таа додава дека, понекогаш, кога ќе погледнеш жена, веќе имаш готова фотографија во главата. „Од таа сцена го склопувам остатокот од серијата. Најновите идеи дојдоа од бои и текстури. Еден од најновите есеи беше формиран на сметка на лист што го најдов во мојот двор . И така, со таа едноставност и фокусирање на големите ситници во животот, успева да се одрази во чувствителна работа и во исто времемоќна.

Исто така види: „Вакцини бисквити“ прикажани во најдобрите меми на мрежата

Откако почнала да фотографира за време на факултетот и работела во весник во Бразилија, каде што живее, развила вкус за занаетот зад камерите и го видела тој фотографски правец ја привлече повеќе од фоторепортерството. Интересот за женскиот акт настана природно, на крајот на краиштата, женското тело е фасцинација за многу луѓе . „ Мислам дека е неверојатно колку е разноврсно нашето тело. Деликатна и во исто време толку силна . Идејата за голотија за мене е можноста да се создаде лик со повеќе од еден аспект. Мислам дека има многу врска со она што денес ми значи фотографијата, способноста да ја пресечам реалноста и да создадам нов наратив. Женскиот гол има N можности за наративи во истиот исечок“.

За Маира, жената е многу моќно суштество, кое може да биде што сака, не само во очигледна, професионална смисла, туку да бидеш она што сакаш да го видиш. Така, тој смета дека голото не мора нужно да биде сензуално и укажува на грешките кои сè уште ги прават машките списанија. Голотијата на машките списанија е некако тажна бидејќи е некако оглавник . Тоа би можело да биде многу повеќе ако не го објективизираше нашето тело толку многу. Се разбира, можеби сакаме да бидеме таму облечени во костим за зајаче или што и да е, но навистина, дали е тоа сè? Цело време? Голотијата, а не само женската голотија, во мојот идеален свет, би била да ги деконструирам овие улоги во кои сме ќелавивиди и помогне да се покаже што е можно повеќе други “, тврди тој.

Жените не мора да бидат предмет, исто како мажот не мора да биде провајдер кој сака постојано да ги јаде сите . Актот повторно се измислува со секоја жена што ја фотографирам, со секоја личност што ќе ја сретнам. Моите фотографии се малку автопортрети и, малку, луѓе на кои сакав да бидам, на кои им се восхитувам. За мене е важно моделот да не е само објект, туку субјект, коавтор во есејот. „ , продолжи тој.

Оптимист за сегашното сценарио, тој верува дека пробите навистина се премислуваат и достигнуваат нови височини. Со помош на дела како нејзиното, може полесно да се најде инспирација и да се преминат бариерите помеѓу мачо актот и концептуалниот акт што ја вреднува женската фигура. На крајот на краиштата, се губи тоа што се пронаоѓаме.

Исто така види: 16-годишна Јапонка со манга лице прави популарен блог на YouTube

>

Сите фотографии © Маира Мораис

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.