10 прекрасни жени кои секој треба да ги запознае денес

Kyle Simmons 17-08-2023
Kyle Simmons

Не добиваат Оскар, Пулицер, Еми, Нобелови сите луѓе кои работат неверојатна работа и на кои треба да им се признае или се насловни страници на списанија и истакнати во весниците.

Поради ова, направивме листа на 10 прекрасни жени кои вршат различни работи кои се движат од борба против расизам, сексизам, тортура и вознемирување, поттикнување читање , зајакнување на третото доба , репрезентативност, мајчинство и други прашања кои се суштински за светот.

Ако сè уште не ги знаете, тоа е одамна минато време.

1. Така, Porchon-Lynch

На 98 години , учителот по јога служи како инспирација за секој што ќе се осмели да отвори уста да каже дека е премногу стар за да направи нешто. Родена во Индија, но живее во САД од многу млада, Па го практикува овој спорт веќе 90 години. И види... таа може да се жали ако сака, бидејќи има три замени на колк . Сепак, таа носи штикли и сè уште вози. Проверете го неговиот Инстаграм: @taoporchonlynch

[youtube_sc url="//www.youtube.com/watch?v=CBfslZKi99c"]

2. Jesz Ipólito

Jéssica Ipólito е милитантка на црното движење и следбеник на интерсекцискиот феминизам – кој ги препознава разликите помеѓу жените и ги почитува сите борби: пол, раса и социјална класа. Таа е автор на блогот Gorda e Sapatão каде што дискутираважни теми како што се рушење на стереотипите, различноста, меѓу другите неизмерно релевантни теми. Проверете го нејзиниот Инстаграм: @jeszzipolito

3. Луиза Џункеира

Луиза Џункеира е еден од главните гласови на борбата со маснотофобијата на интернет. Сопственичката на каналот „ Tá, драга! “, кој денес има околу 100.000 претплатници на YouTube, таа на хумористичен начин се осврнува на теми како што се тесна облека, стрии, самољубие, рецепти и во основа зборува за тој бунар разберете. Проверете го нејзиниот Инстаграм: @luizajunquerida

[youtube_sc url="//youtu.be/aFRA5LNYNdM"]

Исто така види: 5 урбани спортови кои покажуваат колку џунглата може да биде екстремна

4. Ана Паула Ксонгани

Заедно со нејзината мајка Крис, вешта шивачка, Ана Паула го создаде Xongani , бренд специјализиран за продажба од обетки, ѓердани, турбани и други парчиња инспирирани од африканските бои, принтови и култура. Секоја ставка е дизајнирана да ја возвишува убавината на црните жени и е произведена со материјали увезени од Мозамбик и други африкански земји.

Ана има и канал на YouTube каде што разговара за зајакнувањето на жените, црните -почит, дава совети за убавина и, очигледно, мода. Проверете го неговиот Инстаграм: @anapaulaxongani

[youtube_sc url="//youtu.be/ZLWJQ0cS3l4″]

5. Лариса Луз

Сопственичката на моќен глас, бајаната од Салвадор стана позната кога беше пред афро блокот АраКету. Кога решил да оди соло, можел да истражува нови аспекти на неговата музика и почнал да се осврнува на важни теми во неговиот репертоар. Денес, таа ги користи сопствените искуства за да пее против расизмот, патријархатот и малтретирањето, да поттикне застапеност и да бара почитување. Проверете го нејзиниот Инстаграм: @larissaluzeluz

[youtube_sc url="//youtu.be/Qk3-0qaYTzk"]

6. Дона Онете

Јонете да Силвеира Гама беше наставник по историја и се повлече од професијата настава во училиштата во Пара. Почнал да пее каримбо (што отсекогаш била негова страст) како хоби, но неговата кариера доби „свој живот“. Денес, на 77-годишна возраст, Дона Онете, како што стана позната, стана еден од најголемите таленти во бразилската популарна музика. Таа е препознаена во Бразил и во странство и е жив доказ дека практично нема старосна граница за ништо во овој живот. Проверете го неговиот Инстаграм: @ionetegama

Исто така види: Сунѓерот Боб и вистинскиот Патрик се забележани од биологот на дното на морето

[youtube_sc url="//youtu.be/CkFpmCP-R04″]

7. Натали Нери

Натали Нери има само 23 години и преку нејзиниот канал на Јутјуб, Afros e Afins , разговара на теми кои се движат од убавина до зајакнување на едноставен и директен начин. Со преку 190.000 претплатници, таа ја користи платформата првенствено за да ја подигне свеста за важни расни прашања кои повеќе не можат да се игнорираат. Проверете го нејзиниот Инстаграм:@natalyneri

[youtube_sc url="//youtu.be/o73oVBJVM2M"]

8. Татјана Фелтрин

литературата. На каналот Tiny Little Things, таа има повеќе од 230.000 претплатници кои нестрпливо ги чекаат нејзините критики за класици, бестселери, па дури и стрипови. Паметна, креативна и непропустлива содржина. Проверете го нејзиниот Инстаграм: @tatianafeltrin

[youtube_sc url="//youtu.be/Qb7wHoXly_k"]

9. Марија Клара де Сена

Црнка, сиромашна и транссексуална жена, поминала низ многу тешкотии, па дури и посегнала по проституција за да преживее. Денес, преку нејзината работа на проектот Зајакнување за да се надминат предрасудите , на невладината организација за човекови права Grupo de Trabalhos em Aprendizagem (GTP), таа им помага на транс жените во затвор. Таа е исто така вработена во Механизмот за спречување и борба против тортура, тело во Пернамбуко кое ги следи препораките на ОН. Проверете го нејзиниот Инстаграм: @mariaclaradesena.

10. Хелен Рамос

На каналот Хел Мајка , Хелен зборува за отвореното мајчинство. На опуштен и хумористичен начин, таа им помага на другите мајки дискутирајќи за ситуации кои сè уште се сметаат за табу - како воспитување деца без присуство на маж -и го дероманизира мајчинството со тоа што дебатира за лошата страна на да се биде мајка. Проверете го неговиот Инстаграм: @helmother

[youtube_sc url="//youtu.be/fDoJRzladBs"]

Сите слики: репродукција

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.