11 хомофобични фрази што треба да ги извадите од вашиот вокабулар токму сега

Kyle Simmons 13-07-2023
Kyle Simmons

Месецот на гордоста на ЛГБТ+ означува епизода што се случила во Њујорк во 1969 година, што ја означува борбата за почит. Таканаречените Stonewall Riots станаа познати како серија демонстрации по последователните полициски напади врз луѓето кои често го посетуваа барот Stonewall Inn, до денес упориште на ЛГБТ во Њујорк.

Немирите на Стоунвол станаа обележје на борбата на ЛГБТ+

Насилниот бунт на посетителите на баровите и сојузниците против полицискиот прогон траеше уште две ноќи и кулминираше, во 1970 година, со организацијата на првата ЛГБТ парада на гордоста во светот. Денес, ЛГБТ Парадите на гордоста се одржуваат во речиси секоја земја, а онаа во Сао Паоло моментално се смета за најголема. страв и непочитување на гордоста, создаден е Меѓународниот ден на гордоста на ЛГБТ, кој се слави на 28 јуни. Но, за да продолжиме да се развиваме, вреди да се потсетиме дека ова е постојана борба за едноставното право да постоиме во мир.

Иако е врамена како криза оттогаш 2019 година, хомофобијата сè уште Вудс. Овој напад едноставно треба да заврши, и тоа не само затоа што животот на другиот не ве засега вас, туку затоа што постоењето на другиот не може да биде причина за насилство или исклучување.

  • Прочитајте и: Ден против хомофобијата: филмови кои ја прикажуваат борбата на ЛГБТКИА+ заедницата засвет

Набројуваме 11 хомофобични фрази кои треба да се елиминираат од нашиот живот за вчера:

1) „Кога станете геј? ”

Никој не учи да биде геј или лезбејка. Луѓето имаат различни желби и чувства. Тие можат да докажат дека остануваат со луѓе од најразлични ориентации. Дали забележавте дека има неколку букви во акронимот LGBTQIA+ и знак плус на крајот? Па, ние сме многу разновидни и имаме цел живот да се откриеме. Не ги ограничувајте другите на вашите лични граници.

2) „Не мора да се бакнувате пред други“

Сексуалната ориентација не се дефинира со гледање луѓе кои се бакнуваат. Демонстрацијата на наклонетост не „трансформира“ никого во ЛГБТ, но може да му покаже на општеството дека љубовта е начин да се биде среќен.

3) „Немам ништо против хомосексуалците, дури имам пријатели кои се ”

Само затоа што знаете дека ЛГБТ лице не значи дека сте слободни да бидете навредливи. Чувајте го вашето мислење на многу приватно место каде што само вие го гледате и работете на тоа во терапија.

4) „Стани маж“

Човек кој сака човекот нема што да сврти. Сè уште е машко и ужива во тоа. Направете се подобро човечко суштество.

5) „Зарем не изгледате геј?“

Исто така види: Мама објави фотографија од нејзината лузна од царски рез за да ги разоткрие стереотипите за породувањето

Нема геј лице. Не постои стандард да ви се допаѓа ист пол како вашиот. Ова само го зајакнува нереалниот стереотип.

Геј мажите можатда се биде млад, постар, ПЦД, учители, пекари, бизнисмени, дебели, слаби, брадести, долга коса, нежни, силни. Тие се луѓе и секој има своја особеност.

6) „Би-луѓето не знаат што сакаат“

Не, бисексуалците се сигурни во своите сексуална ориентација: чувствуваат емоционална и/или сексуална привлечност кон двата пола.

И тоа не значи да останете на оградата или да не знаете што сакате. Размислете дека оваа личност веќе докажала дека е ефикасно со луѓе од различен пол и дека тоа му се допаднало. Можеби оваа личност знае повеќе од вас за ова.

7) „Кој е мажот во врската?“

Во врската меѓу мажите, секој е маж. . Во лезбејската врска има само жени. Престанете да се обидувате да ги вклопите луѓето во вашиот светоглед. Не се работи за тебе.

8) „Но, нели тој излегуваше со девојка?“

И сега се покажува дека е со момчиња. Ако некое лице се чувствува слободно да се запознае себеси подобро и да биде се повеќе и повеќе во мир со себе, каква врска имаш со тоа?

9) „Сакам да гледам две жени како се изјаснуваат . Може ли да влезам во средината?“

Ако две жени заедно покажуваат љубов една кон друга, веројатноста да не им се допадне мажот е многу голема. Стој подалеку. Не разговарајте со нив, не фотографирајте и, пред се, не ги допирајте. Патем, не правете ништо од ова со никого без да бидете изрично повикани да го сторите тоа.

10) „Сега ситесветот е геј“

Бр. Бидејќи сме на врвот на 2021 година и дебатите за гордоста што сте ЛГБТ, чувството надвор од нормативниот стандард (и тоа е во ред) и слободата на избор се поконсолидирани.

ЛГБТ луѓето отсекогаш постоеле, но недостатокот прифаќањето од семејството и општеството предизвика многумина да се кријат со години. Сега можеме само отворено да зборуваме за тоа. Не ги минимизирајте чувствата на другите.

11) „Сите сме исти“

Не, не сме, душо. Некои од нас се тепани и убиени на улица едноставно затоа што го живеат својот живот.

  • Прочитај повеќе: ЛГБТКИА+ Гордост преку целата година: проза со Ерика Малунгвињо, Сими Ларат, Теодоро Родригес и Диего Оливеира

Па, дали ви се допадна? Дискриминацијата врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет е кривично дело. Денес, хомофобијата е на иста правна основа како и злосторствата како што е расизмот, со неодложена и непрописна казна, која може да се казни со затвор од една до пет години, а во некои случаи и парична казна.

Исто така види: Што е мизогинија и како таа е основа на насилството врз жените

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.