15 идеи за тетоважа на дланка за да го разбиете клишето

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Тетоважата е одличен начин да се овековечи споменот, личноста или едноставно дизајн што ви значи. Сепак, секогаш е добро да размислуваме за местото на телото што ќе го истетовираме. Тетоважите се вечни и, ако сте подискретна личност или едноставно се обидувате да избегате од клишето, дали некогаш сте застанале да размислувате за вашата дланка? Да. а местото како едно од најболните, тетоважата на дланката може да биде сосема оригинална и практично незабележлива за оние кои бараат дискреција. Од кучешки шепи до мапи и фрази, изборот е демократски и има дизајни за сите вкусови.

Исто така види: „Бев во пеколот и назад“, Бијонсе зборува за телото, прифаќањето и зајакнувањето во Vogue

2.

Сепак, некои мерки на претпазливост се неопходни при изборот дизајнот. Списанието Inked Mag препорачува тетоважата да биде црна и максимално минималистичка. Тоа е затоа што кожата на дланката постојано се менува, покрај тоа што многу се поти. Нивниот совет, според нив, е: „Одржете го вашиот дизајн што е можно поедноставен и читлив, инаку ќе завршите со нечитлив хаос“.

3.

Исто така, вреди да се спомене дека колку е подебел ударот, толку подолго ќе остане недопрен: “ Да речеме тоа гласно и јасно: BOLD ќе се одржи. Мали, сложени дизајни инежните ќе паднат, но тешките црни ќе останат заситени на кожата долго по заздравувањето на тетоважата“.

4.

Потеклото на Тетоважа

Една од најпознатите и најпочитуваните форми на модификација на телото во светот, првите тетоважи се направени во Египет, помеѓу 4000 и 2000 година п.н.е. Веќе се пронајдени на мумии од повеќе од 50 археолошки локалитети, доказ дека оваа практика е далеку од тоа да се смета за модерна.

Разликата е во тоа што, ако во минатото главно се правеле во религиозни ритуали, денес тетоважи се повеќе за уметничко претставување. Начин да се овековечи нешто што го сакаме или да се издвојуваме од толпата, една работа е непобитен факт: кога еднаш ќе го направите, тешко дека ќе застанете таму!

5.

6.

7.

Исто така види: Национален ден на рап: 7 жени што треба да ги слушате

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.