Black Alien се отвора за хемиската зависност и излегувањето од „каменото дно“: „Тоа е ментално здравје“

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

„Ако дојдете врз основа на минатото, има само еден резултат / „Ебам те / затоа што јас сум сега“. „Que Nem o Meu Cachorro“ , четврта од деветте песни на „Below Zero – Hello Hell“ , звучи исто како и сите други на последниот албум на Black Alien. Објавено во април, ова е трето соло дело на Густаво Рибеиро, кој се појави во 1990-тите, кога формираше дуо со раперот SpeedFreaks, а подоцна, во истата деценија, со бендот Planet Hemp. Веднаш на првата песна, “Area 51” , тој ја испраќа пораката: „Дојдов тежок, никој нема да ме сруши“.

Албумот „Abelow de Zero: Hello – Hell“, од Black Alien, беше објавен на 12 април 2019 година

Роден во Сао Гонсало и израснат во Нитерои, два града во метрополитенскиот регион Рио де Жанеиро , Густаво де Никити, како што исто така се нарекува, помина низ неколку и добри. „Мојот црн дроб не се согласуваше со мојот начин на живот“ , пее во „Take Ten“ , петта песна од „Hello Hell“ . И го надополнува со некои спомени во „Годишнина на трезвеноста“ : „Се гледам во огледало „ама Густаво, што правиш?“ / Каде се текстовите? Го заборави пенкалото / Само шмрка врз цд-то на темелот“.

Во 2004 година го издаде првиот албум во својата кариера, „Babylon by Gus – Vol. 1: O Ano do Macaco” , кој е снимен за само еден месец и сè уште важи за еден од најдобрите рап албуми во Бразил. втората работадојде дури во 2015 година, по серија хоспитализации поради хемиска зависност. „ Babylon By Gus – Vol. II: In the Beginning Was the Word“ , беше финансиран преку crowdfunding и дојде до, покрај пополнувањето на празнината, да го отвори патот на трезвеноста по која Блек не ни замислуваше дека ќе оди.

Црното парадирање за Кавалера за време на SPFW/2019

Речиси завршувајќи 47 години од животот, г. Нитерои доживува нова фаза: „Не пијам ниту мамурлак, често читам и пишувам, се грижам за моето здравје и главното: Сега веќе не зборувам за луѓе кои навистина знаат што зборуваат за тоа кога зборуваат со мене, ги слушам“, раскажува тој за Hypeness .

„За чиста и едноставна емпатија“, новиот проект беше изведен со продукција на битмејкерот Папатињо, откриен од групата Cone Crew Directoria од Рио де Жанеиро, а сега е побаран до точка на производство “ Kisses” , музика од Анита со Снуп Дог и Људмила. Проникнати со соул, R&B и џез, како што треба да биде добар рап, и поттикнат од екстра панк & засилувач; екстра фанк , албумот храбро ја прикажува неговата секојдневна борба (и победа) против хемиската зависност, на самокритичен начин, но без да диктира правила или да наметнува морализми .

Во својот португалско-англиски, раперот зборува и за љубовта, нов почеток, начин на живот, присебност и, пред сè, поезија. Тоа е Густаво Црниот вонземјанин кој повторно се измислува себеси, без да престанеда биде она што отсекогаш бил: „Сè уште сум Густаво, син на Дона Гизелда и Сеу Руи“.

Исто така види: Сликана во филмот „Рио“, макао на Спикс е исчезната во Бразил

Во разговорот со Hypeness , тој зборува за кино, музика, кариера, технологија, дрога и многу повеќе. Проверете:

Зошто одлуката за нешто ново, а не за продолжение на трилогијата „Babylon By Gus“ ?

Исто така види: Сао Паоло го освои ресторанот Turma da Mônica со посебни атракции за деца

Black Alien: Тоа не беше „одлука“, тоа беше природно. И никогаш не кажав ништо за трилогијата. Никогаш не помислив на „3“. Една од моите омилени плочи е „Led Zeppelin IV“. Мојот однос со мојата уметност е да го следам природниот тек на таа енергија. Не ги рационализирам работите премногу, само она што го бара. Но, како што вели името, „Вавилон од Гас“, се работи за гледање на она што е наоколу. Во „Под нулата: Здраво, пеколот“, ништо не му бега на овој изглед, но тој е многу повеќе насочен кон внатре отколку кон надвор.

Како функционира партнерството со Папатињо? На албумот е јасно дека имаше размена меѓу вас, но како беше тој процес?

Ние направивме две песни заедно во 2012 година. Минатата година, откако се одлучивме за Папатињо како продуцент на албумот, зборуваше за отчукувања, текстури, тембри и расположенија, разменувајќи информации и референци. Но, тоа беше само засилување на она што веќе се случуваше од 2016 година, од чиста и едноставна емпатија. Првите водичи ги испратив од октомври, а во ноември отидов во Рио за да почнам да снимам. Музичките муабети продолжија зацелото снимање и пишување исто така. Дискот беше составен додека се снимаше. На овој албум има ритам компониран во март 2019 година и ритам од 2009 година.

Во текот на 9-те песни на албумот, лесно е да се идентификува искреноста во неговите зборови, дури и одредена самокритика. Дали сте во исто време вашиот најдобар пријател и вашиот најголем непријател?

Мојот ум е мојот непријател, нели? Кога велам „јас“, мислам на мојот ум. Или јас доминувам со неа, или таа над мене. Кога сум јас и мојата самокритика, нема речиси ништо да ги критикувам другите или нештата, нели... Прво си ја чистам собата, а потоа се качувам горе да го исчистам светот.

закрепнување на самокритичноста Хемиската зависност е дел од нејзиниот живот и верувам дека затоа е прикажана на албумот. Но, без да диктирате правила, дали мислите дека разговорот за оваа тема, која е интимна тема, е услуга што ја давате на општеството?

Интимните прашања се семејството, парите, љубовниот живот. Ова е ментално здравје поврзано со вистинско глобално зло што е хемиска зависност. Оваа тема се појавува затоа што е дел од мојот живот, и така пишувам. Јас пишувам што доаѓа. Нечие дно е секогаш јавно, дури и за луѓе кои не се јавни, така што моето дно беше многу јавно. Оттогаш, немаше логична причина зошто моето закрепнување не треба да биде јавно. Со должно внимание, и секако, клучни деталичувана приватно, продолжив отворено да се опоравувам. На прво место, тоа е услуга што си ја правам себеси, бидејќи третманот е континуиран, константен и доживотен, а увото најблиску до мојата уста е мое. Затоа често го кажувам она што јас самиот треба да го слушнам. И да, вознемирувањето не вознемирува, верувам, во смисла на помагање да се информираат и да се спречат луѓето за болеста.

Како е процесот да се пишуваат љубовни песни како „Vai Baby“ и „Au Revoir“ , дури и ако љубовта е самољубие, таа сепак зборува за љубов, нели?!

Процесот да се напише љубовна песна е дури и да пишува за која било друга тема. И да, тие се за љубов. Љубов над се, а пред се љубов. Надвор од „јас и ти, ти и јас“. Зашто освен пар порно актери некој ќе мора да работи нели... Се работи за вистинска и можна љубов, мудра во смисла на дозирање. Зашто нема континуиран меден месец, нема повремен оргазам. Мора да има рамнотежа помеѓу жешкото и каменоломот на животот. И без да се сакам себеси, не е возможно да бидам сакан или вистински да сакам нешто. И во „Au revoir“ и во „Vai baby“ , зборувам за животот на секој поединец, за чекањето, за одењето, за враќањето дома од работа, за мисиите на животот на секој. Гледам многумина го живеат животот на другиот. Според мене, ние треба да бидеме свој проект, да сакаме и да бидеме сакани.

Вие укажувате дека она што „те загрижува емобилниот телефон вибрира покрај чантата“. Од каде доаѓа оваа загриженост? Каде, за вас, технологијата повеќе попречува отколку што помага?

Оваа реплика значи: „Јас ги третирам малите проблеми како да се големи, а големите проблеми како да се мали“. Повеќе се работи за „сè друго што предизвикува рак“ отколку за самиот уред. Моите клеветници, непријатели, што и да е, тие одлучија за тоа, не јас. Решив да се бранам и да се грижам за мојата работа, што само по себе е одбрана. Ако тие таму беа нула еден ден како збир или затворање, денес како „проблем“, прават уште полошо. Не сум ни свесен. Неговите маневри, заблуди и силната емисија на негативна енергија се мали во споредба со злото предизвикано од литиумската батерија трајно блиску до торбата или залепена за увото. Како и со тутунот до пред некое време, студиите и нивните заклучоци за мобилните телефони се кријат од пошироката јавност. Технологијата им пречи кога им дава глас на идиотите, неуките и кретините. 15-те минути слава што ги пророкува Ворхол во денешно време траат многу подолго, а тоа е почетокот на крајот. Како и секое оружје, не може да биде во ниту една рака, а денес се случува токму тоа. Како и многу други појави на човештвото, она што требаше да заздрави, нè разболува.

Интимните прашања се семејството, парите, љубовниот живот. Ова е ментално здравје поврзано со вистинско глобално зло што ехемиска зависност. Оваа тема се појавува затоа што е дел од мојот живот, и така пишувам. Го пишувам тоа што го гледаат.

Во „Capítulo Zero“ и низ „Hello Hell“ спомнувате неколку филмови… Што ви претставува киното за нас?

Киното е мојата омилена форма на уметност. Последниот омилен што го видов беше „Духот на рајот“, од Брајан де Палма. Како покрај креветот, меѓу неколку други, „Куче духови, патот на самурајот“ , од Џим Џармуш, е постојана консултација.

Што слушате во моментов?

Мајлс Дејвис, Баста Рајмс, Run the Jewels, Шон Прајс, Фугази, Ринкон Сапиенсија, Де Леве, Винс Стејплс, Пикси, Дафт Панк и Пети Смит.

Дали уживате во таканаречениот „нов рап“? Дали некој ви го привлекува вниманието?

Не, никој не ми го привлекува вниманието.

Брзо го коментирате нашиот политички контекст во „Jamais Caminha“. Како го оценувате овој момент? Дали мислите дека е дел од животот на уметникот да заземе јавна позиција за такви прашања?

Најдосадно нешто во општеството во моментов е фактот дека секој сега е експерт за која било и за сите теми. Не, никој не знае срања за тоа што се случува, или за што зборува. Да бев тука да зборувам за да зборувам, секоја година би издавал албум. Во мојот рефрен го пеам она што е факт, едноставна вистина: претседателите се привремени, а добрата музика е засекогаш. Затоа што е така.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.