Денеска е денот на Санта Корона, заштитник против епидемии; знајте ја вашата приказна

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Светот е полн со чудни случајности; кој би рекол дека за време на пандемија, Католичката црква ќе има комеморативен датум за Санта Корона, светецот заштитник против епидемии? Па, тоа е фактот: на 14 мај , Свети Види го слави денот на овој блажен маченик, кој и покрај тоа што е малку познат, се здоби со слава во време на ковид-19.

Нејзината традиција е непозната и нејзиното обожавање е вообичаено само во заедницата во Ахен (или Aquisgrana), на границата меѓу Германија и Белгија. Но, кој беше Санта Корона? За почеток, веќе се појавува сомнеж во нејзиното име: многумина веруваат дека блажената жена всушност се викала Стефанија , но името 'корона' можеби е усвоено од играчи од лоша среќа - кој ја избрал за покровителка - или затоа што терминот се користел за да се опишат монетите во времето на Римската империја.

Исто така види: Бремена транс маж роди девојче во СП

– Папата изјавува дека Бразил минува низ „тажен момент“ и ја прашува земјата и нејзините граѓани за молитви Бразилци

Приказ на Санта Корона во Италија; таа била една од мачениците на античкото христијанство

Факт е: Светецот бил еден од христијанските маченици на почетокот на Заедничката ера и бил убиен од Римјаните во 170 година. Не е познато дали таа беше убиен во Дамаск, сегашниот главен град на Сирија, или во Антиохија, јужна Турција. Записите укажуваат дека Корона би била погубена на само 16 години. Откако виде еден човек по име Витор бидемачена затоа што била христијанка, таа се обидела да го одбрани и завршила со исповедање на својата вера на римските војници, кои ја убиле.

– СЗО предвиде коронавирус пред две години и сè уште не се слушнало

„Ова е многу ужасна приказна“ Брижит Фалк, шеф на Катедралата за финансии во Ахен, изјави за Ројтерс. „Како и многу други светци, Санта Корона може да биде извор на надеж во овие тешки времиња“, додаде тој.

Исто така види: Колку трошите за да го комплетирате албумот на Светското првенство? Спојлер: Многу е!

Бидејќи таа не е една од најпопуларните светци од христијанската вера, има малку записи за вистинските причини зошто блажениот се сметал за покровител на заштитата од епидемии. Дифузните документи не ја отсликуваат усната традиција што доминирала во наследството на Светителот, чии мошти се чуваат во катедралата во Ахен, однесена во тој регион од кралот Ото III, од Светото Римско Царство.

– Италија: Бразилка ја брани социјалната изолација за да избегне смрт Ökumenisches Heiligenlexikon' , книга напишана од протестантскиот пастор Јоаким Шафер, од Штутгарт, која се обидува да собере светци од различни религиозни традиции. Речиси 2.000 години по неговото мачеништво, Корона стана симбол на верата во борбата против коронавирусот.

Претпаролката на катедралата во Ахен, Даниела Ловених, ја пријавила својата вера до Германската здравствена агенцијаВести. „Меѓу другото, Санта Корона се смета за светец-заштитник против епидемии. Тоа е она што го прави толку интересно во моментов.“

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.