FaceApp, филтерот за „стареење“, вели дека ги брише „повеќето“ кориснички податоци

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Содржина

По водечките преземања меѓу корисниците на Android и iPhone – имаше повеќе од 50 милиони записи – FaceApp , апликација која го старее лицето, издаде белешка во која ги отфрли обвинувањата за кражба на податоци .

„Повеќето слики се бришат од нашите сервери во рок од 48 часа од датумот на поставување“, гласи текстот.

– Инстаграм тестира објави во Бразил без број на лајкови

Одбраната е во спротивност со упатството усвоено од самата апликација. Штом апликацијата ќе се инсталира на мобилниот телефон, корисникот е информиран дека сите податоци ќе бидат искористени и префрлени на трети лица. Предупредувањето е во политиката за приватност, тој голем текст што речиси никој не го чита.

„Ние користиме аналитички алатки од трети страни за да ни помогнат да ги измериме трендовите на сообраќајот и користењето услуги. Овие алатки собираат информации испратени од вашиот уред или нашата услуга, вклучувајќи ги и веб-страниците што ги посетувате“, се вели во текстот .

и сообраќај. Според руската компанија, да се олесни животот на корисникот. „Ние не го правиме тоа. Прикачивме само фотографија избрана за уредување“.

– Филтерот што ве старее може да биде тешка виртуелна замка

FaceApp е развиена одТимот на Wireless Lab со седиште во Русија. Компанијата, сепак, не го признава маркетингот на податоци во источноевропската земја.

„Немаме пристап до никакви податоци што би можеле да ги идентификуваат“.

ФБИ

Оправдувањата не ги убедија сенаторите на Соединетите Американски Држави, кои се наклонети на наводната руска вмешаност. Чак Шумер, шеф на демократското малцинство во американскиот Сенат, поднесе барање до ФБИ за истрага за употребата на фотографии и кориснички податоци од страна на руската апликација.

– Серијата „Чернобил“ е моќна приказна за тоа што се случува кога се сомневаме во науката

Исто така види: Бразил е запад? Разберете ја сложената дебата што повторно се појавува со конфликтот меѓу Украина и Русија

За демократот, FaceApp претставува ризик „за националната безбедност и приватноста. Локацијата на FaceApp во Русија покренува прашања за тоа како и кога компанијата обезбедува пристап до податоците на американските граѓани на трети страни, вклучително и странски влади“, напиша сенаторот, кој ја цитираше агенцијата за заштита на потрошувачите FTC - САД.

Parsimony

За експертите, луѓето треба да обрнат внимание на бројот на преземени апликации. Важно е да избегнете најавување преку Facebook и, доколку не можете, да го оневозможите споделувањето на профилни слики или адреси на е-пошта.

Исто така види: Весникот го посочува Мбапе за најбрзиот играч на светот: Французинот достигна 35,3 км/ч на Светското првенство

Бразил се обидува да преземе мерки на претпазливост со Општиот закон за заштита на податоци, одобрен во 2018 година, мерката гарантира контрола накориснички информации.

Бред Пит и Ди Каприо

Законот стапува на сила во 2020 година и предвидува дека контролорите треба да бараат овластување за користење на податоците. Компаниите нема да можат да користат информации за други цели освен оние кои се овластени.

Потрошувачот добива појасно и секој што нема да се придржува до Општиот Закон за заштита на податоци може да плати казна од 2% од наплатата или максимален износ од 50 милиони УСД.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.