Искусете ја реалниот свет „Флинстоун куќа“

Kyle Simmons 17-07-2023
Kyle Simmons

Познато е како Куќата на Флинстоновите во португалската верзија. Casa do Penedo се наоѓа во Сера де Фафе, на северот на Португалија, и е (речиси) целосно направен од карпа - освен покривот, вратата и прозорците. Туристите и архитектите од целиот свет веќе се понесени од единствената убавина на куќата.

Изградена е во 1972 година од семејството Родригес, кое оттогаш го користи како викендичка. Куќата изгледа нереално (но ве уверуваме дека не е монтажа) и внатре има мебел и скали од трупци, па дури и софа тешка 350 килограми од дрво еукалиптус.

Слика од jsome

Слика од Антонио Тедим

Слика од Патриша Фереира

Слика од Андре

Исто така види: Овие цртежи се одлични сеќавања на љубовта, скршеното срце и сексот што треба да му ги испратите на „тој“ пријател

Слика од јсоме

Исто така види: Фемицид: 6 случаи кои го запреа Бразил

Слика од јсоме

И покрај стаклената и челичната врата отпорна на куршуми, куќата беше цел на вандализам. Сопственикот вели, во интервју за португалската јавна телевизија, дека секоја недела има луѓе кои ѕиркаат низ прозорците, некои привлечени од гласините дека ова ќе биде вистинската куќа на цртаните филмови.

*Топ слика од jsome1

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.