MDZhB: мистериозното советско радио кое продолжува да емитува сигнали и бучава речиси 50 години

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Мистериозна радио станица емитува непрекинато статичка бучава прекината од роботски звуци повеќе од четири децении. Познато како UVB-76 или MDZhB, сигналите на радиото се пренесуваат од две различни точки во Русија, едната во Санкт Петербург, другата на периферијата на Москва, кои работат на ниска фреквенција способна да ги натера своите кратки бранови да патуваат на долги растојанија, што овозможува дека практично секој во светот може да слуша радио едноставно со дотерување на фреквенцијата од 4625 kHz.

© Pixabay

Истражувањата гарантираат дека радиото почна да работи во 1973 година, сè уште во времето на поранешниот Советски Сојуз, и оттогаш продолжува, 24 часа на ден, 7 дена во неделата, испуштајќи ги своите звуци и сигнали - многумина веруваат дека тоа е потсетување на Студената војна , кој испраќал шифри и информации до советските шпиони во остатокот од светот.

Никој никогаш не признал дека дејствувал МЖБ, но одвреме-навреме човечки глас – не се знае дали во живо или снимено – зборување наводно исклучени фрази на руски. Во 2013 година, фразата „Издадена команда 135“ (Издадена команда 135) беше кажана во реченицата - а теоретичарите на заговор на должност се погрижија тоа да биде предупредување за подготовка за претстојната борба.

Исто така види: Адидас претставува патики со ѓон произведени со 3D печатење

Стар советски предавател на кратки бранови © Wikimedia Commons

Подолу, момент когагласовна порака беше емитувана на радио во 2010 година:

Најпопуларната теорија за MDZhB вели дека тоа е радио со автоматска емисија на сигнали во случај тогашниот Советски Сојуз и денес Русија да претрпат нуклеарен напад: ако радиото престанува да го емитува својот сигнал, тоа е знак дека нападот се случил и дека земјата потоа би можела да започне со својата одмазда. Други тврдат дека тоа е едноставно остаток од Студената војна што некоја група авантуристи ја присвоила и продолжува да си игра со имагинацијата на светот.

© Pikist

Вистината, сепак, е дека никој не знае што се крие зад мистериозното советско радио, па дури ни неговата локација никогаш не е потврдена. Факт е дека продолжува да ги испраќа своите сигнали, фасцинантни љубители на радио, теоретичари на заговор, научници од Студената војна или едноставно луѓе заинтересирани за егзотични приказни ширум светот, и покрај тоа што ја нуди најздодевната програма во историјата на радиото - или тоа е код. таен начин да се објави нуклеарна војна?

© Викимедија комонс

Исто така види: Најпознатиот ’тиктокер’ во светот сака да се одмори од мрежите

На линкот подолу, радиото се емитува во живо на YouTube.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.