Милтон Гончалвес: генијалец и борба во животот и делото на еден од најголемите актери во нашата историја

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

Животот на актерот Милтон Гончалвес, кој почина на 30-ти мај, на 88-годишна возраст, беше живот на брилијантност, талент и борба: генијалец кој глумеше на сцената, на телевизија и во кино, Милтон исто така се посвети на борбата предрасуди и за просторот и признавањето на работата на црните уметници во Бразил.

Роден во рударскиот град Монте Санто во 1933 година, Милтон бил чевлар, кројач и графички дизајнер пред да стигне на сцената – и да почне да чин во доцните 1950-ти, започнувајќи ја кариерата што ќе стане патека на еден од најважните актери во нашата земја.

Милтон Гончалвес живееше една од најважните кариери – и живее – на бразилската драматургија

-Сидни Поатје е најважниот црн актер во историјата на кинематографијата

Уметноста на Милтон Гончалвес

Милтон Гончалвес пристигна во Реде Глобо во 1965 година, една година по основањето на станицата, за да биде дел од првата екипа на драматуршки уметници на каналот.

На телевизија, имаше повеќе од 40 теленовели, и некои од најиконите и највлијателните ликови во историјата на бразилската телевизија, во дело чија релевантност ја надмина фикцијата за да влијае на најконкретниот реален живот.

Актерот во сцената на „О Бем Амадо“, од 1973 година

-Овие дела беа цензурирани од воената диктатура поради повреда на моралот и добрите обичаи

По играњето на проспекторот Браз во сапунската опера „Irmãos Coragem“, во 1973 г.Актерот му даде живот на еден од најважните ликови во неговата кариера: желбата да лета како птица во Zelão das Asas во сапунската опера „O Bem-Amado“, од Диас Гомес, се трансформираше во најлошата фаза на диктатурата. и преку талентот на Милтон, во метафора на слободата што земјата толку ја посакуваше.

-Животот на актерката Хети МекДаниел, првата црнка која освоила Оскар, ќе стане филм

Со психијатарот Персивал од сапунската опера „Пекадо Капитал“ од 1975 година, Милтон ги скрши расистичките стереотипи кои преовладуваа во црното претставување на ТВ – и одличните изведби продолжија, оттогаш и до последниот ден од неговата кариера. .

Помеѓу многуте и многу други беспрекорни примери, историјата на актерот е испреплетена со историјата на бразилската телевизиска драма, во ликовите како што се отец Хонорио во „Роке Сантеиро“, во 1985 година, Паи Хозе во „Sinhá Moça“ , во 1986 година, заменик Ромилдо Роза во „A Favorita“, од 2008 година, до Елисеу во „O Tempo Não Para“, последното дело на Милтон во сапунска опера, во 2018 година.

Исто така види: Кое е потеклото на името bluetooth? Името и симболот имаат викиншко потекло; разбере

Во 2008 година, како Ромилдо Роза, во сапунската опера „А фаворит“

-Глобо го отпушти директорот на сапунската опера во шест часот обвинет за расизам

Актерот исто така ги осветли ТВ екраните во историските мини серии како што се „Tent dos Milagres“, од 1985 година, „As Bridas de Copacabana“ од 1992 година, „Агосто“ од 1993 година и „Chiquinha Gonzaga“ од 1999 година.

Исто така види: Оваа игра со карти има само една цел: да откриете кој го создава најдобриот мем.<. 12>

Настрана од Пауло Хозе, во сцена од „Макунаима“, филм на ХоакимПедро де Андраде, од 1969 година

-Вива прикажува невидено предупредување за сапунска опера со расистички наслов

Во кино, имаше повеќе од 50 филмови повеќе од шест децении – работејќи на многу од најголемите филмови на нашата кинематографија и соочувајќи се со предрасуди и стереотипи со силата на својот талент и работа.

По испишувањето историја во „Cinco Vezes Favela“ , од 1962 година, Милтон беше Џигу во „Макунаима“, на Хоаким Педро де Андраде, еден од најголемите филмови во историјата на бразилската кинематографија, во 1969 година - истата година ја играше Копривата во „О Анјо Насеу“, на Хулио Бресане. Во 1974 година, исто така во средината на диктатурата, тој брилијантно глумеше одметник, црнец и хомосексуалец во класиката „A Rainha Diaba“, од Антонио Карлос да Фонтура.

„Кралицата ѓавол“, од 1974 година, е едно од големите и најважните дела на актерот во кино

-Виола Дејвис бара еднаква плата во остра критика на расизмот: „Црна Мерил Стрип'

И историјата на кинематографијата продолжува со толкувањето на Милтон: меѓу многу други дела, во 1981 година тој го играше Браулио во „Eles Não Usam Black-Tie“, од Леон Хирсман, полицаец во „ O Beijo da Mulher Aranha“, од Хектор Бабенко – кој исто така го режираше „Carandiru“, филм во кој Милтон го игра ликот Чико, во 2003 година. Неговиот последен филм беше „Pixinguinha, Um Homem Carinhoso“, во режија на Дениз Сарачени и АланФитерман во 2021 година, во кој го игра Алфредо Вијана.

Водејќи ја, со елеганција, интелигенција, цврстина и исправност, афирмацијата на црната позиција на бразилските сцени и екрани, Милтон Гонсалвес почина дома, заедно со неговото семејство, и го имаше нејзиното тело со превез во Општинскиот театар во Рио де Жанеиро. „Неизмерно сум благодарен за сите патишта што Господ ни ги отвори“, напиша Лазаро Рамос на својот Твитер.

Милтон Гончалвес во сцена од „Eles não Усам црно-вратоврска“, од Леон Хирсман

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.