На 7-годишна возраст најплатениот јутјубер во светот заработува 84 милиони BRL

Kyle Simmons 20-07-2023
Kyle Simmons

Рајан има само седум години и реши да се впушти во универзумот на јутјубери. Малото момче почна да објавува видеа со рецензии на играчки во 2015 година и брзо стана Највисоко платена ѕвезда на YouTube во 2018 година .

За само една година, момчето заработило ни помалку ни повеќе од 22 милиони долари , околу 84 милиони реали . Повторно, тој има само седум години. Подвигот го надмина со 500 илјади американски долари разлика, раководството никој друг туку американскиот актер Џејк Пол. Проценките ги објави магазинот Форбс.

Рајан има седум години и заработил повеќе од вас во два живота

Нови видеа се објавуваат речиси секој ден. Според Рајан, тајната на успехот на ToysReview е природноста. „Јас сум забавен и смешен“, одговори . Каналот го создадоа родителите на младиот човек во 2015 година и оттогаш видеата собраа близу 26 милијарди прегледи. Детално, него го следат 17,3 милиони луѓе.

„Рајан гледаше многу канали за прегледување играчки. Некои од неговите омилени се EvanTubeHD и Hulyan Маја, бидејќи тие порано правеа многу видеа за Томас тенк моторот (воз играчка), а Рајан беше обожавател на Томас“ , изјави неговата мајка за Tubefilter во 2017 година.

Моќта на убедување на каналот е толку голема што играчките анализирани од Рајан можат да завршатво секунди. Во август, Walmart почна да продава играчки и облека на Ryan's World, а видеото објавено на каналот имаше 14 милиони прегледи за само три месеци.

Исто така види: Поранешниот пејач Калил Таха е избоден до смрт во Сао Паоло

Нови стари начини за заработка

И покрај пенетрацијата на социјалните мрежи, некои методи за заработка се слични на оние што се користат историски од страна на индустријата. Во случајот на Рајан, тоа не е поинаку и рекламите претставуваат голем дел од приходите.

Комерцијални вметнувања пред секоја нова видео сметка за 21 милион долари. Само 1 милион долари се генерираат од спонзорирани објави. „Резултатот од неколкуте договори што неговото семејство ги прифаќа“ , се вели во публикацијата.

Whindersson Nunes е добро платен, но заработува многу помалку од Рајан

Исто така види: Ова е најтоплото место на Земјата со температури до 70°C

Едно од најгледаните видеа е снимено во 2015 година. На дебито на каналот, Рајан отвори повеќе од 100 играчки скриени во пластични јајца за изненадување. Има повеќе од 800 милиони прегледи. Дали бевте љубопитни? Пребарајте Топ 10 научни експерименти што можете да ги правите дома со децата.

Стандардот поставен од Рајан е толку висок што Whindersson Nunes не се ни приближува. Родителот на Пиауи има повеќе од 25 милиони претплатници на неговиот канал на YouTube и, според магазинот Форбс, тој е десетти најгледан Јутјубер во светот. Само со каналот, тој заработува повеќе од 80.000 R$ месечно.

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.