Откријте ја приказната за Енедина Маркес, првата црна жена инженер во Бразил

Kyle Simmons 01-10-2023
Kyle Simmons

И покрај важниот напредок постигнат со политиките како што се квотите, дури и денес присуството на црнците во апсолутно малцинство во универзитетите се потврдува како еден од најсериозните симптоми на расизмот во Бразил. Во 1940 година, во земја која го укина ропството само пред 52 години и која дозволи, на пример, женско право на глас само 8 години пред тоа, во 1932 година, хипотезата за црна жена која дипломирала како инженер на бразилски универзитет била практична и за жал. заблуда. Зашто, токму овој делириум Енедина Алвес Маркес, родена во Парана, го направи реалност и пример во 1940 година, кога влезе на инженерскиот факултет и дипломираше, во 1945 година, како прва жена инженер во Парана и прва црнка што дипломирала инженерство. во Бразил.

Енедина Алвес Маркес

Родена во 1913 година од сиромашно потекло со уште пет други браќа и сестри, Енедина пораснала во куќата на мајорот Домингос Насименто Собрињо, каде што нејзината мајка работеше. Мајорот и платил да учи во приватно училиште, за да може младата жена да и прави друштво на својата ќерка. По завршувањето на студиите во 1931 година, Енедина почнала да предава и сонувала да студира на инженерски универзитет. За да се приклучи во 1940 година на групата формирана само од белци, Енедина мораше да се соочи со секакви прогонства и предрасуди - но брзо нејзината решителност и интелигенција ја направија да се истакне, додека во 1945 година конечнодипломирал градежно инженерство на Универзитетот во Парана.

Енедина лево, заедно со нејзините колеги учители

Исто така види: Раперот кој е роден без вилица најде во музиката канал на изразување и исцелување

Годината по дипломирањето, Енедина почнала да работи како инженерски асистент во државниот секретар за Viação e Obras Públicas и потоа префрлен во Стејт департментот за вода и електрична енергија во Парана. Работел на развојот на хидроелектричниот план Парана на неколку реки во државата, со акцент на проектот електрана Каивари-Кахоеира. Легендата вели дека Енедина работела со пиштол на половината и, за да ја врати почитта од мажите околу неа на градилиштето, повремено пукала во воздух.

Фабриката Capivari-Cachoeira

По солидна кариера, таа патувала низ светот за да научи за културите и се пензионирала во 1962 година, признаена како голем инженер. Енеида Алвес Маркес почина во 1981 година, на 68-годишна возраст, оставајќи не само важно наследство за бразилското инженерство, туку и за црнечката култура и борбата за поправедна, порамноправна и помалку расистичка земја.

Исто така види: Запознајте ја најотровната змија во Бразил, фатена 4 пати за 12 дена во Санта Катарина

Kyle Simmons

Кајл Симонс е писател и претприемач со страст за иновации и креативност. Тој поминал години проучувајќи ги принципите на овие важни полиња и ги користел за да им помогне на луѓето да постигнат успех во различни аспекти од нивниот живот. Блогот на Кајл е доказ за неговата посветеност на ширење на знаење и идеи кои ќе ги инспирираат и мотивираат читателите да преземаат ризици и да ги остварат своите соништа. Како вешт писател, Кајл има талент да разложува сложени концепти на лесно разбирлив јазик што секој може да го сфати. Неговиот привлечен стил и прониклива содржина го направија доверлив извор за неговите многубројни читатели. Со длабоко разбирање на моќта на иновативноста и креативноста, Кајл постојано ги поместува границите и ги предизвикува луѓето да размислуваат надвор од рамката. Без разлика дали сте претприемач, уметник или едноставно сакате да живеете поисполнет живот, блогот на Кајл нуди вредни сознанија и практични совети кои ќе ви помогнат да ги постигнете вашите цели.